| razvan233 a întrebat:

Misiunile din Afganistan sau/si Irak (ca soldat) sunt selectate de cei cu functi sau se poate duce in astfel de misiuni facand o cerere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Misiunile cu trupe in strainatate sunt aprobate de CSAT si apoi se merge pe filiera in jos. Ministerul Apararii Nationale desemneaza o unitate militara care sa organizeze misiunea, dintre cele foarte bine pregatite. Din cate stiu aceste misiuni sunt pe baza de voluntariat, avand in vedere riscurile, asa ca orice militar profesionist se poate oferi si va merge daca este selectat.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inroleaza-te in armatele NATO pentru a fi spalat pe creier si indopat cu propaganda. Daca tot vrei armata, du-te in legiune, acolo nu te vor bate la cap cu prostii de-astea. Si Afganistan? De ce? Sa ajuti invazia NATO pentru americanii care fura petrol din tarile din Orientul Mijlociu aflate in conflicte? Daca chiar asta vrei fa armata in Romania si distruge-ti viata sa ajungi dupa ce iesi din armata paznic sau bodyguard pe un salariu aiurea. Te vor trimite in Afganistan si nici macar nu vei stii pentru ce lupti de fapt.