| LookBehinD a întrebat:

Mi a fost retinut certificatul de inmatriculare pentru ITP expirat. ok, am fost la rar, am facut inspectia, dar cand ma duc sa retrag certificatul mi au zis ca trebuie sa vina proprietarul, care este maica-mea, si vine in tara odata la 6 luni.

Am toate chestiile alea de la rar pentru a retrage certificatul insa nu se poate. intrebarea este ce se intampla daca circul fara certificat dar cu totul in regula? la ce riscuri ma expun?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta trebuie sa-ti trimita o procura speciala, prin care te imputerniceste sa ridici certificatul de inmatriculare.
Procura o poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.
Daca circuli fara certificat, ti-l solicita la control si tu nu-l prezinti poti fi amendat contraventional.

| LookBehinD explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns.
Procura trebuie facuta neaparat la consulat ori la ambasada? la un notar public si apoi tradusa nu se poate? vreau un raspuns sigur, ca sa stiu ce sa-i zic maica-mii. multumesc mult!

| Ioandelasal a răspuns (pentru LookBehinD):

Procura se poate face si la un notar dar apoi va trebui tradusa in romana, de un traducator autorizat si legalizata semnatura traducatorului de un notar public din Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal... un lucru pe care un sofer ar fi trebuit sa il stie.

Solutia e extrem de simpla, o procura de la maica ta si gata il ridici tu

| xCeline a răspuns:

O sa fie caz penal daca circuli cu o masina care are certificatul retinut. Adica intri la belele mai mari...