| BomboDinCongo a întrebat:

Cine credeți că e cel mai vinovat de distrugerea României?
a)Petre Roman
b)Ion Iliescu (Ион Илиеску)
c)Nicolae Ceaușescu
d)Traian Băsescu
e)Mugur Isărescu(guvernatorul BNR în ultimii ani)
f)alții (specificați)
Ce părere aveți de domnul Traian Băsescu? Vreți să fie suspendat sau nu?
Nu înțeleg de ce acum,toate oalele se sparg în capul lui. Băsescu,spre deosebire de ceilalți oameni politici,e un om bun,cinstit și,mai presus de toate,patriot.
Toți înapoiații îl înjură fiindcă a tăiat salariile.Păi,în caz că nu știați,FMI-ul a cerut tăierea salariilor și pensiilor.
Eu am apreciat la Băsescu că nu a vândut nimic cât timp a fost președinte.Să nu uităm că PSDiștii au vândut pe nimic toate fabrile din țară.Au dat pe nimic Sidexul la indieni,petrolul austriecilor etc.
Nu vi se pare ciudat că Băsescu e singur împotriva tuturor,săracul? Toți s-au unit împotriva lui,fiindcă Băsescu reprezintă un pericol pentru mafie,fiindcă vrea să facă ordine în țara asta.
Am observat că toți cei care îl înjură sunt comuniști hidoși, PSDiști sau oameni retardați.
Știu că majoritatea românilor au fost manipulați fiindcă s-au uitat mult la Antene.Sunt puține televiziuni românești care nu manipulează prostimea(B1, OTV).
Din păcate, românii au memoria scurtă.Eu nu voi vota pentru suspendarea lui Băsescu.Nu vreau să vină Iliescu iar la putere. Desigur,veți spune că o să vină Ponta și Crin.Da,dar Iliescu e șeful lui Ponta și să nu uităm,la naiba,că Iliescu e cel care l-a executat pe Ceaușescu,i-a chemat pe mineri și e vinovat de moartea tinerilor la revoluție. Știu că slugile lui Felix,în special Mircea Badea iau în derâdere minediardele și au tupeul să ia în râs aceste evenimente tragice.L-am auzit pe Badea zicând că mineriadele n-au fost mare lucru și Iliescu n-are nicio vină.
Oricât de rău vi s-ar părea Băsescu unora,ce credeți că se va întâmpla dacă în locul lui vor veni alții? Vă rog frumos,votați împotriva suspendării lui Băsescu,fiindcă îmi iubesc țara și nu vreau sub nicio formă să plec în altă țară!
Nu v-ați săturat încă de comuniștii din PSD?
Ei au gonit milioane de români din țară,care au ajuns sclavi în străinătate,au închis toate fabricile.Să nu uităm că la Revoluție, datoria externă a țării era 0 și aveam industrie,agricultură.De ce Iliescu, care e omul rușilor, a distrus tot ce mai mergea în țara asta.A fost distrus până și sistemul național de irigații, care în '90 se întindea pe 3 milioane de hectare. Acum, dacă mai udăm 200.000 și stăm la mila cerului.
Datoria externă a țării se apropie de 100 miliarde de euro și nu din vina lui Băsescu.
Când Iliescu și acoliții săi vindeau pe nimic fabricile,se împrumutau la FMI ca să le dea angajaților compensații,să le închidă gură.
După părerea mea,toți politicienii sunt vinovați de situația actuală în care se află România. Știu că majoritatea românilor spun că PDL=USL=Aceeași mizerie.
Dar cred că e necesară o ierarhizare a vinovăției.
Adică nu poți pune egal între unul care a omorât cu sânge rece niște oameni și un hoț care a furat două găini.
Cu alte cuvinte,nu putem spune că PDLiștii sunt vinovați în aceeași măsură ca PSDiștii.
Țin să precizez că nu sunt un PDList fanatic,doar de Băsescu îmi place.
Dat fiind că nivelul de cultură al PSDiștilor e foarte scăzut,mă aștept ca aceștia să mă înjure pentru faptul că am altă opțiune politică decât ei.Și din câte știu eu,e democrație, am dreptul să-l apreciez pe Băsescu și să țin cu el la fel cum și alții au dreptul să-l venereze pe tov. Ion Ilici Iliescu(Ион Илиеску).
Vreau ca această dezbatere să fie una civilizată.

Răspuns Câştigător
| Neinteresantul a răspuns:

Toti cei care au urmat dupa ceausescu si partidele din care fac parte.

15 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Felicitări pentru modul în care gândeşti!
Ai aici şi ceva de citit : http://www.runzu.com/....../index.php
Nu băga în seamă pe cei îndoctrinaţi de antene. Nu-şi dau seama că-şi trag singuri un şut în fund.
Am prieteni care nu suportă în general clasa politică dar văzând ce au făcut puciştii şi-au dat seama că nu pot sta pe margine şi vor vota NU la demiterea lui Traian Băsescu.
Este în joc viitorul nostru şi relaţia cu occidentul care a reprezentat din totdeauna bunăstarea şi respectarea legilor.

| SaveTheNature a răspuns:

De vina sunt romanii ca nu ies in strada sa dea jos hotii indiferent de conducere si de perioada in care au stat la putere.
Fiecare merita 1 sansa. dar a 2 a sansa e prea mult.Mult prea mult pentru o asa responsabilitate.
Daca romanii nu ies in strada mai des, si in numar mai mare, nimeni, dar absolut nimeni nu se va feri sa fure.

| miradoniz a răspuns (pentru SaveTheNature):

PeaceinHeaven decât sa iasă romanii în strada-ca noi suntem pașnici, în majoritate! nu mai bine mergem la fiecare votare? mi se pare mult mai eficace...

| SaveTheNature a răspuns (pentru miradoniz):

Nu e suficient. Daca iesim acum la vot si il dam jos pe Basesc, vine USL-ul si fura, mai asteptam 4 ani? sau 5?
Nu e suficient, romanii trebuie sa iasa pana le intra alesilor in cap, ca statul sunt oamenii nu,, alesii.
Trebuie sa stie de frica poporului.Nu noi de frica lor. Nu isi fac treaba.
Nimeni nu si-o va face daca nu au frica poporului.

| miradoniz a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Nu e suficient."-o sa fie.
"sa stie de frica poporului"? Nu vezi ce frica le este deja ca sa provoace asa un scandal de talie internațională? de noi le e frica-de cei care votează.

| SaveTheNature a răspuns:

Basescu-dupa 8 ani de guvernare:
-romanii inca sunt saraci
-si-a pus fiica parlamentar european
-a continuat japca pe care a inceputo psd-ul si fsn -ul.
-l-a pus in funcite pe Ponta
-inca nu a oprit coruptia si hotia. de fapt doar a mimat.
-Domnisoara ritzi nu e la puscarie inca
-elena udrea inca nu e la puscarie
-de ce costa scolile strazile si stadioanele si patinoarele de 3 ori mai mult decat in strainatate.
Lasa-ma cu Basescu.
Nu a facut absolut nimic.
Da a taiat salariile si pensiile, pentru ca sa bage jumatate in buzunarele lor.
Pentru ca psd-ul a vandtu fabricile inainte, si astia nu au avut ce sa mai vanda si au inceput sa vanda oamenii.
Romanii sunt niste mamaligi. Basescu Ceausesc si Ilieascu i-a mamaligit pe toti.
Numai Tariceanu a fost ok.Restul..jeguri.

| BomboDinCongo explică (pentru SaveTheNature):

Tăriceanu a fost la fel ca Năstase. EBA a fost alesă de români.
Dar ai dreptate și tu.

| M25M a răspuns:

Iti multumesc pentru ceea ce ai scris. Pot spune franc ca am ras cu lacrimi de elogiu basist pe care l-ai facut. Ca raspuns la prima intrebare, toti au distrus tara asta, si base al tau ba mai mult asta a fost cel mai al dracu dintre toti.

| M25M a răspuns:

Am recitit din nou ceea ce ai scris pentru a ma amuza. Apropo PSD-isti au ca simpatizanti Juranlul National si Antena 3, dar PDL-isti au B1, (Odata otv) Tvr-urile, Rtv, Digi24 iar ca publicatii, Romania Libera, Evenimentul Zilei, Adevarul, Acadamia Catavencu( sau ceva pe acolo) etc, deci tu sustii ca poporul care are acces la toate aceste mijloace media este indoctrinat doar de doua(hai trei) instrumente mediatice? E tare. Sustin afirmatia ta ca cei dinaintea pdl-ului au furat dar fratele meu Basescu & Co. ce crezi ca au facut timp de 8 ani? Chiar crezi ca au respectat legile constitutionale ale statului de drept? Chiar crezi ca au sprijinit sfera de desfasurare a democratiei in stat? Chiar crezi ca nu a si au avut relatii si afaceri dubioase cu unii baieti destepti? Inteleg sa fii impotriva unui partid dar nu poti sa lauzi pe celalalt folosind argumente false sau aparente, mai ales ca in 8 ani sau adunat numai motive pentru care acest presedinte ar trebui demis cu tot cu partidul lui din functia Romaniei.

| Elvina a răspuns:

De vina pentru ceea ce a ajuns tara sunt clar cei care au venit la putere dupa 89. De ce sa ramana Base? Cel care a facut sa nu mai avem flota? Cel cae a batut un copil? Cel care nu a facut nimi pentru tara asta? Eu voi vota pentru suspendarea lui, desi stiu ca oricum nu se va intampla nimic in tara asta fara drumuri, fara scoli, cu spitale fara doctori, cu elevi care nu i-au bacul.

| DushulRece a răspuns (pentru Elvina):

Dar tu care scrii "I-AU" in loc de IAU, ai luat BACUL? Vei vota pentru DEMITERE nu pentru suspendare, ca e deja suspendat. Mi-e mila de cei ca tine, si prosti si rai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elvina):

Basescu a batut un copil? You don't say! Nici pana acum n-ai aflat de trucaj?
http://www.youtube.com/watch?v=BEdTROWToBs&feature=related

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mircea badea e un dobitoc. L-as impusca in maini, picioare, etc. Nu l-as omori pe loc. Sa se chinuie. Ca prea e vesel cretinu' asta. Daca nu era Ceausescu romanii ar fi llocui in case de paie, pentru ca el a construit toate blocurile. Basescu e un presedinte devotat, si acum, nu toti cretinii stau la carma unui vas de 100 de metri lungime si de 50 de tone.

| Reek54 a răspuns:

Toti sunt niste hoti, toti ajung corupti chiar daca nu au fost, acum. despre basesc nu stiu ce sa spun, dar nici el nu a facut cine stie ce pentru tara in 8 ani.

| gratian a răspuns:

Votez PP-LC