| AlexDorinel a întrebat:

Cine credeți ca va câștiga președinția PNL și USR PLUS?

Eu sper la PNL sa câștige Citu și la USR Cioloș. Orban și Barna trebuie sa dispară.

31 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai daca e tot aia oricare vine, de ce preferi sa castige Catu si Ciolos? Sa castige care o fi, ca oricum tot aia vor face.

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, AlexDorinel! Țara va deveni mai prosperă când termini tu cu întrebările tale! De unde anticipi tu asta? Și ce vrei de la mafia PNL-USR?
Ne-au făcut foarte mult rău și să știi că Cîțu a devenit chiar mai rău decât Dragnea. Așa că... să nu fii și tu ca el.

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Whoaa! A crescut economia, scumpind produsele. Asta e creștere economică?

În legătură cu PNRR-ul, probabil că a fost aprobat, însă nu știm dacă banii vor ajunge la proiectele propuse. Expresia aia: Cîțu parcă a câștigat un elefant la loto și nu știe cum să-l bage în casă, mi se pare foarte relevantă.

În legătură cu școlile, multe nu sunt dotate cu laboratoare, sunt foarte vechi, nici nu mai zic.

Bună treaba cu desființarea pensiilor speciale. Sunt oameni care, pentru anumite boli pe care le au, le trebuiesc bani. De unde să le scoată?

| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Hai nu mai spune! Nu vezi ce dezastru e în țara asta? Cum să mai poată trăi oamenii în atâta sărăcie?

Când ai să rămâi și tu fără bănuți, ai să vezi cât de bine o să fie, cel puțin pentru tine. Atunci ai să plângi că nu ai bani...

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mai copil postac (n.r. care posteaza ), Catu este un gunoi de premier unul dintre cele mai mari scursuri pe care le-a avut Romania.
El si sleata lor de carnati daca vroiau si erau cu poporul asta prin ordonanta de urgenta stagneau preturile enorme la gaze si energie-situatia cu care ne confruntam acum, dar nu vor ca nu sunt pentru tara asta.
Asa ca numai vorbi ca Romania devine mai prospera.
Romania cu astfel de terminanti la guvernare nu face decat sa devina mai tare de cat suntem acum vasalii UE, sa facem fara sa ridicam capul exact ce ne cer aia, sa fim sclavii UE...asta a ajuns Romania nu o tara prospera...e prospera Romania? e dupa cum zice poetul e paradisul hotilor de genti, a pestilor si curvelor, a hotilor si escrocilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sa stii ca asa zisa properitate pe care o vedem ca toti au apartamente si masini in Romania e data nu de o buna guvernare sau de o buna politica in tara noastra, foarte multi au plecat in afara au muncit acolo care cum au putut la tot felul de munci injositoare, s-au intors aici si si-au luat ce si-au dorit sau ce aveau nevoie...de asta o sa vezi multi adolescenti cu iphoneuri de ultima generatie, carora le trimit bani parintii din afara.
Deci nu e cu nimic clasa politica din Romania capabila si importanta in a lua decizii si masuri care au dus la prosperitate.
Prosperitate in linii mari au adus stersul de mosi la fund prin afara, incarcatul marfii prin depozite, futurile si asa mai departe toate facute pe acolo.
Eu mi-as fi dorit sa vad ca tara asta prospera are o economie care duduie, dar de unde de 32 de ani nicio lichea de politician nu a facut nimic pentru tara sa, doar pentru ei si nepotismele lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Te rog să nu generalizezi. Dacă vezi un om cu mașini scumpe, care stă într-un apartament de lux, nu înseamnă că toată lumea din România e așa.

Tu cam exagerezi mult și nu-mi dau seama de ce.

Se pare că n-ai altă ocupație.

Așa cum nu te interesează problema cu pensiile speciale, așa nici pe Cîțu nu îl interesează.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu vezi properitatea prin prisma faptului cu care se afiseaza fiecare, si eu am avut masini de 100.000 de euro pana acum, oamenii cu salarii mizere cred ca sunt bogat, dar sunt cu adevarat? nu, nu sunt.
Asa si bogatii pe care ii vezi tu pe strada dar stau in cartiere unde un apartament costa mai putin decat o masina noua cheala si de brand indoielnic.
Cum ai zis multi fac impumut la banca se afiseaza cu telefoane de 7000 de lei bucata si mananca paine goala ca nu au altceva, altii ii vezi cu masini de 40.000 de euro si stau in garsioniera cu chirie si au 30.000 de lei la intretinere.
Altii au bani cu adevarat dar inseland oameni, cumpara marfa cu 1 leu si dau cu 10.000 de lei acel obiect
Altii sunt pupincuristii de partid, ling pe cineva in fund ca sa aiba si ei functii, sau pilele celor care au functii de conducere in statul asta, amantele lor, nepotii si rudele lor si asa mai departe.
De asemeni am vobit si de banii din Diapora pentru ca de acolo vin foarte multi.
Tu inca gandesti aiurea si esti influentat de ce scrie Romania tv sau altii pe net si statisticile fiecarui site.
Economia nu duduie, nici pe departe, tara asta e furata in continuare de politruci corupti.
Tara noastra daca avea un sistem corect si apropiat de cel al SUA, in care nimeni nu scapa de colectarea de taxe si impozite, acum aveam cea mai prospera tara din UE, dar si taxele acelea colectate trebuiau sa ajunga unde trebuie. E normal ca la noi vrei sa devii evazionist in momentul in care tu platesti taxe si impozite si vezi ca ele sunt cheltuite de nu stiu ce partid in campanii electorale, sau de **** klaus cand merge cu avionul in America...normal ca nu vrei sa mai fii un cetatean cinstit cand gunoaiele astea din politica sunt si nesimtiti pe deasupra.
Sunt oameni bogati in Romania? da sunt si inca cati, dar hai sa vedem cum au ajuns unii bogati? fie din politica fie facand afaceri cu clasa politica, stii ca cei care obtin milioane si sute de milioane de euro au afaceri cu statul, toate societatile capusa care dau tepe chipurile statului, ei de fapt dau TZEPE tarii asteia si cetateanului, ca "statul suntem noi"!
Asa ca vezi ca nu le stii pe toate mai ales in fata unuia care are masterat in politica.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Esti naiv, ti-am mai explicat, nu va deveni nici o mai prospera, noteaza sa ti minte ce ti-am zis, si peste 4 ani sa iti aduci aminte. Oricine vine e tot una, toti sunt niste mafioti in egala masura. Vai fi chiar mai rau din cauza preturilor mari la utilitati dupa cum sti deja.

Iar daca o sa-ti plafoneze preturile asa cum s-ar zice, o sa ti le plafoneaza cand deja se scumpesc f mult cat doreau ei, deci tot smecherie e si asta! Si iar multi nu va veti prinde, o sa ziceti "VAAAi ce bine au facut astia".

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cum ti-a spus cineva mai sus generalizezi grav. Eu am fost in SUA nu toti conduc Ferrari sau porche, exista o multime de oameni ai strazii acolo...acolo exista oameni foarte saraci dar exista si cei mai bogati eu stiu 10 oameni din lume, multi-miliardarii in dolari!
Cu salariu minim, ma faci sa rad, cine care are 3000 de lei in mana isi permite o masina de 40.000 si in ati ani, nu uita cand iei in rate dai o suma imensa inapoi.
Cu 3000 de lei / luna esti un biet amarat care conduci un logan din 2007.
Cumetre mai iesi din casa si vezi realitatea ca GTA va strica mintile, va luati la discutii cu astia mari.
Numai benzina cat costa sau reviziile, plus piesele de schimb la o masina de 40.000 euro happy
Tu erai cel care spunea ca prosperitatea se masoara in lucrurile pe care le detii, acum o dai ca oricine aproape isi permite orice.

| gabicoo a răspuns:

Cuie Matzu.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru gabicoo):

Ce zici, domn profesor? laughing
Ce viziune asupra societății are băiatul acesta, noi și cu Germania rolling on the floor)

| Yuoia a răspuns:

Pui intrebarea dupa ce se stie rezultatul?

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns (pentru AlexDorinel):

La pnl a iesit Catu cu vreo 57%.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ma uit acum la TV.

Răspuns utilizator avertizat
| TristanTzara a răspuns:

S-ar putea să mă înșel dar Cioloși nu e membru USR, el e la PLUS, care teoretic sunt unul și acelăși paritid din punct de vedere juridic dar structural sunt două partide diferite cu doi președinți differiți.

Răspuns utilizator avertizat
| TristanTzara a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da da am căutat acum, aparent au finalizat fuziune, deși până de curând erau structural două partide. Fuziunea inițial s-a întâmplat doar pentru că nu le-a fost permisă cererea de a candida ca alianță politică.

Să fiu sincer cu tine, oricare ar fi rezultatul, nu schimbă nimic, nu schimbă mandatele de deputați or senatori a celor doi. Și nu sunt interesat de niciuna de cele 4 persoane menționate în comentariu pentru că 1) Nu sunt membru al nici PNL nici USR și 2) Nu locuiesc în jud. Sibiu ori în București unde aceștia candidează pentru mandate, dacă sunt aleși pentru ceva poziție publică nu eu i-am ales...

Apropo tu cel puțin ai drept de vot?