| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi spune cum sa caut legile pentru o societate cat mai simpla de prestari servicii?
Eu sunt multifunctional fac de la zugravit la instalat, aplic, reparat masini de spalat, montat mobila, calorifere etc.
Am multe solicitari chiar si de la firme si vreau sa lucrez legal asa sa pot plati taxe, sa pot da factura pe bani ce castig.
Imi spune cineva un cod sau domeniu care sa il caut sa vad ce acte trebuie pentru o societate simpla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru societatile comerciale este in vigoare L.31/1990, cu md. si compl. ulterioare iar cea mai simpla forma de societate este societatea cu raspundere limitata (SRL).
De asemenea poti functiona si ca persoana fizica autorizata (PFA), intreprindere familiala sau intreprindere individuala, in baza OUG nr.44/2008, cu md. si compl. ulterioare, este si mai simplu decat SRL, mai ales PFA.