| anonim_4396 a întrebat:

Cine se pricepe la Digi aici? big grin Vreau sa fac un contract cu ei pentru net, dar sa il pot rezilia cand vreau eu, nu dupa un an.
Cica e minim pe 1 an si daca vreau sa reziliez mai repede, platesc de la bun inceput 100 lei(=contract pe perioada nederminata). Mi se pare incorect. Poate nu o sa-l reziliez intr-un an si raman cu 100 lei dati degeaba. Ar trebui sa platesc doar daca il reziliez. Voi ce stiti?
p.s. Nu ma bag cu ISP de cartier ca-s dubiosi.

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Pentru a te putea conecta pe tine ei consumă oameni care sa îți facă ție contractul
gestionari la magazie
oameni care sa iti introduca seria de la modem sau mac sau ce ai tu acolo ip-ul ta in server sa iti aloce pe el ce ai cumparat in contract
internet telefonie televiziune
apoi dupa ce oamenii astia au muncit vor fi trimise masini pe tern sa se catare pe stâlpi sa traga fibra optica sa te cableze pe tine
lucru care necesita consum de logistica
care consuma benzina timp soferi electronisti
hai sa zicem ca te-au cablat ti-au dat drumu la internet
acum aloca timp sa iti bage banana
dupa care aloca timp sa iti scoata banana
si pentru ei joaca asta de bagă-o scoate-o consumă benzina si oameni
care trebuiesc răsplătiți.
PLUS CĂ IN MULTE CAZURI NU FAC CHIAR EI INSTALARILE
CI AU FIRME SUB ANTREPRIZĂ
CARE LUCREAZĂ IN FRANCIZĂ
care se dau drept RDS sau UPC Astral si folosesc brend-ul lor cum ar fi Mecdonalds
Dar ei până la urmă sunt o firma care monteaza pentru Astral ceea ce li-se cere
asa ca ei primesc măcar 47 euro / instalare
Acuma daca tu ai venit si ai plecat cum isi vor acoperi aceste costuri
din acest motiv ei se gândesc ca omul ar fi bine sa platesca macar pentru 2 ani ca sa aiba cum sa isi recupreze banii investiti la inceput in tot ceea ce au cheltuit fizic pentru ca tu sa ai serviciile contractate.
Nu tin cu ursul
eu am lucrat la Astral

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca si in alte cazuri si la acesta este vorba de un contract de adeziune si nu ii poti obliga sa-l schimbe, decat daca vor ei. Nu te obliga nimeni sa inchei contractul daca nu esti de acord cu tot ce prevede.

| Holiday a răspuns:

De ce nu ti se pare incorect si ca bransarea este gratuita?!

| Februar30 a răspuns (pentru Holiday):

Pai acum asa e la toti. pe vremuri nu era... stiu.