| anonim_4396 a întrebat:

Conform cărei legi sau ordonațe de guvern PUBLICATE ÎN MONITORUL OFICIAL mă poate obloga controlorul din tren să port mască și cu ce autoritate legală pentru a exercita asupra mea aceasta!?

Sunt într-un tren unde 99% dintre călători nu poartă mască și un ciudat se tot ia de mine că sunt in fața lui, plus se tot ia de controlor să mă amendeze că nu vreau să pun masca,

Amenință că sună la poliție.

Ce pot să fac?

Dacă el poartă mască și el consideră că masca îl protejează atunci să mă lase pe mine pace.

Dar dacă vine politia cum sa ma apar?
Am inteles ca nu a fost publicat nimic in monitorul oficial referitor la purtarea măștii.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gresesti foarte grav.
Au fost publicate in M.Of. aproape toate hotararile CNSU, prin care sunt stabilite masurile in starea de alerta, inclusiv obligativitatea de a purta masca in spatiile publice, cum sunt si mijloacele de transport in comun. Aceste hotarari sunt in conformitate cu L.55/2020, care prevede si amenzi in cazul nerespectarii lor.
P.S. Inainte de a face afirmatii nereale ar fi bine sa te documentezi putin.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu unde e "legea" dar ea are de-a face cu starea de alerta, si in spatiile inchise esti obligat sa porti masca.
Exista de asemenea si reguli proprii, daca intr-un anumit club nu ai voie sa intri in pantaloni scurti si tu te duci in pantaloni scurti si bodyguarzii nu te primesc, o sa cauti legea din monitorul oficial?

| gabicoo a răspuns:

Vine poliția CFR și te amendează!

| zilog a răspuns (pentru gabicoo):

Ce fel de amendă penală sau administratrivă?

| gabicoo a răspuns (pentru zilog):

Contravențională!
Poate fi contestată la tribunal dar ai nevoie de martori!

| JustDeedee a răspuns:

În interiorul oricărui spațiu ești obligat să porți mască.

| zilog a răspuns (pentru JustDeedee):

Conform legii?

| JustDeedee a răspuns (pentru zilog):

Da, atâta timp cât ești în interiorul unui spațiu public. Poți verifica acest lucru și pe Internet.