| AdrenalinTm a întrebat:

Cred ca am ales bine categorialaughingpoate fi si asta o cariera
carei pedeapsa si cat pentru ca a abuzat de un net(pentru el free cam 6 luni) WI-Fi spart parola si a aacesat date personale (patrundere prin efractie in intimitate)nu eu stiu un prietenbig grin care a facut astalaughing
vreau cu articole din lege

3 răspunsuri:
| bogdan1004 a răspuns:

Art. 42. – (1) Accesul, fara drept, la un sistem informatic constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda.

(2) Fapta prevazuta la alin. (1), savârsita în scopul obtinerii de date informatice, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

(3) Daca fapta prevazuta la alin. (1) sau (2) este savârsita prin încalcarea masurilor de securitate, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.

Art. 43. – (1) Interceptarea, fara drept, a unei transmisii de date informatice care nu este publica si care este destinata unui sistem informatic, provine dintr-un asemenea sistem sau se efectueaza în cadrul unui sistem informatic constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si interceptarea, fara drept, a unei emisii electromagnetice provenite dintr-un sistem informatic ce contine date informatice care nu sunt publice.

Art. 44. – (1) Fapta de a modifica, sterge sau deteriora date informatice ori de a restrictiona accesul la aceste date, fara drept, constituie infractiune si de pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

(2) Transferul neautorizat de date dintr-un sistem informatic se pedepseste cu închisoare de la 3 la 12 ani.

(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si transferul neautorizat de date dintr-un mijloc de stocare a datelor informatice.

Art. 45. – Fapta de a perturba grav, fara drept, functionarea unui sistem informatic, prin introducerea, transmiterea, modificarea, stergerea sau deteriorarea datelor informatice sau prin restrictionarea accesului la aceste date constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 3 la 15 ani.

Art. 46. – (1) Constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 1 la 6 ani:

a) fapta de a produce, vinde, de a importa, distribui sau de a pune la dispozitie, sub orice alta forma, fara drept, a unui dispozitiv sau program informatic conceput sau adaptat în scopul savârsirii uneia dintre infractiunile prevazute la art. 42-45;

b) fapta de a produce, vinde, de a importa, distribui sau de a pune la dispozitie, sub orice alta forma, fara drept, a unei parole, cod de acces sau alte asemenea date informatice care permit accesul total sau partial la un sistem informatic în scopul savârsirii uneia dintre infractiunile prevazute la art. 42-45.

(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si detinerea, fara drept, a unui dispozitiv, program informatic, parola, cod de acces sau data informatica dintre cele prevazute la alin. (1) în scopul savârsirii uneia dintre infractiunile prevazute la art. 42-45.

Art. 47. - Tentativa infractiunilor prevazute la art. 42-46 se pedepseste.

| Ioandelasal a răspuns (pentru bogdan1004):

Articolele indicate, din L.161/2003, nu mai sunt in vigoare, au fost abrogate la intrarea in vigoare a noului Cod penal, respectiv pe data de 1.02. 2014.
In prezent infractiunile informatice sunt prevazute si pedepsite de art.325 si 360 si urm. Cod penal.

| Macryna a răspuns:

"BAAAAA Bagabondule baaa ce faci ma intri prin efractie in netul meu ma porcule si nesimtitule asa te-a aducat mama ta ma boule? baaaa baaaa asta te duc ma la Florin Persic maa si ala te spala cu sapun cu glicerina ma boule fiti-ar intrarea prin efractie de ras nesimtitule nu ti-ar fi ma rusine ma? asa te-a aducat mama ta ma sa te uiti tu la pitipoancele goale pe calculator altora ma? lasa ma ca te spun eu lu' tanti floarea sa vvazi ma ca aia saraca la 80 de ani ai ei se duce la tactu ma si spune ma boule lasa ma ca vezi tu ce patesti procule care esti nu mai ai ce discuta cu mine maaa! te duc la nelson mondilau' ma! te pui tu ma cu mine na-i tu ma valoarea mea ma scandurica care esti, lasa ma ca vezi tu!" cam asta ar spune un schizofrenic caruia i-ai spart calculatorul si la propriu si la figurat laughing)))))))))))))))))))