| AlexDorinel a întrebat:

Credeti că ar fi o idee buna votul de la 16 ani?

Singurii beneficiari sunt PNL si USR pentru ca ar mai avea câteva zeci de mii, sute de mii de voturi în plus.

Cel mai bine ar fi sa dispară USR, sa fie băgat vot de la 16 ani și sa câștige PNL alegerile din 2024 cu peste 50%.

37 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

NU.
Doar eu stiu ce retardat eram la 16 ani.
Si inca sunt...

Răspuns utilizator avertizat
| Fabioluigi a răspuns:

Dacă vrei tu

| Silwian a răspuns (pentru Superior):

Ca bine zici! Bravo! Si Felicitari! Am vrut sa dau si eu acelasi raspuns dar am zis sa nu sara toata lumea pe mine!laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte proasta idee. Și tu ești în exemplu de ce e proasta ideea

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Ca sa răspund unui individ ca sunt putini de 16 ani prosti, știu bine ca majoritatea colegilor mei din liceu erau prosti la vârsta aia, nici măcar la 18-19 ani nu erau mai breji. Copiii prosti sunt majoritatea, nu excepția.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

Nu, mai ales ca tu ai aceasta varsta si se vede clar cum gandesti. Eu as introduce votul legal de pe la 20 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dar tu cu cine ții? Si de unde tragi concluzia ca tin cu PSD? Dupa varsta pe care o am?
Gresesti enorm!
La 16 ani, majoritatea nu stiu nici cu ce se mananca politica, darmite sa mai si voteze.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Doar ti se pare ca tii cu aceste partide. Vezi doar avantajele spuse de ei.
E cazul sa vezi si restul.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

De asta ce spui? Este doar o manipulare sa se mai atraga voturile unora ca tine.
https://adevarul.ro/......index.html

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu am spus ca tinerii sunt prosti. Nu rastalmaci ceea ce am scris undeva printr-un comentariu. Unii tineri sunt incantati daca pot intra in club sa faca ce vor. Fara a tine cont ca exista niste legi. Pentru majoritatea ingradirea prin lege nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aici ma opresc pentru ca nu se poate discuta cu tine.
Vechiul conflict intre generatii.
Cu ocazia asta te fac sa crezi ca ai castigat batalia cu mine.
Dar nu si razboiul.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

P.S. De mult am vrut sa-ti spun asta. Schimba-ti poza, arati ca un nostalgic după comunism. Desi nu ai trait in acele vremuri.

Răspuns utilizator avertizat
| underArock a răspuns:

Nu. Despre reducerea varstei de vot ar trebui sa se discute doar cand exista si o forma de educare pe tema asta (adica ce implicatii sunt), nu scandalurile de la TV sau grupurile de pe Facebook.

Altfel cum crezi ca poate un copil de 16 ani sa ia decizii care afecteaza toata tara, cand prioritatea lui e sa nu-l prinda cu tema nefacuta?

| Mosotti a răspuns:

Pai nu e normal sa bage votu la 16 ani, ce stie un copil de 16 ani cum merg chestiile ca sa stie ce voteaza?
USR sau PNL e tot aia de fapt, tot de dreapta-s amandoi, asa ca nu conteaza care dispare, nici unu nu va face ceva bun pentru omul de rand din cauza doctrinei (adica modul de gandire) lor care din start nu e pentru omul de rand.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Nu!

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu e, e de dreapta, sunt niste unii USR care nu au avut loc in PNL, si si-au facut si ei partid sa fure si ei de unde pot, asta e USR, nimic altceva.
Si e normal sa ai manuale gratis, ca sa incurajezi omu sa invete, nu sa-l pui sa plateasca nu stiu cat.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ma refeream mai mult la elevi nu la studenti, ca la studenti la multe materii nici n-au carti, se predau direct cursurile.
Dar si studentii, destui parinti sunt la limita cu banii, nu au toti bani, fac eforturi sa-si tina copilul la studii, mai ales aia din alte orase care trebuie sa dea si chirie aici ca sa stea undeva.

USR a facut alianta cu PSD din nevoie, cum a facut si PNL in Bucuresti, nu de drag.

| Silwian a răspuns:

Nu i de ajuns ca diaspora au drept de vot mai ales ca nu traiesc aici....si ne blestemat cu acest presedinte care absolut n a facut nimic! Mai vrei sa aiba drept de vot si niste copii care n au habar pe ce lume traiesc!

Răspuns utilizator avertizat
| oykoj98 a răspuns:

NU, DOAMNE FEREȘTE. Ar trebui mărită la 20 și să fie condiție și să fi terminat școala laughing))

Răspuns utilizator avertizat