Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Credeti ca cei care agreseaza animale,vor face acelasi lucru si cu oamenii?
Observ tot mai des cazuri in care indivizi,,se distreza" chinuind,maltrand animale doar pentru amuzament.
Stiu si sunt constiienta ca sunt cazuri in care cainii au atacat /omorat oameni.
Ce-i opreste pe acei,, oameni "' sa-i agreseze pe cei din jurul lor?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Un rapsuns posibil.

Indiferent de profilul moral, psihic, individual, oamenii se supun tabuurilor puternice sociale.
De exemplu, "sa nu ucizi un semen" este respectat. Chiar cei care il incalca sunt in marea lor parte constienti de ceeace comit.
Exista o metoda de a-i determina pe oameni sa incalce acest tabu. Anume de a declara un individ uman sau o grupa ca nefiind demni de calitatea umana si de a-i scoate pe acestia in afara categoriei umane, cu consecinta ca pentru ei puternicul tabu social "sa nu iti ucizi semenii" nu se mai aplica. Se da liber la agresiuni pana la ucidere impotriva celor declarati (de obicei de catre virfurile ierarhiei sociale) ca fiind in afara.
Revenind la animale. Este o chestiune de cultura sociala. Unele societati, mai putine, condamnda chinuirea si uciderea animalelor. Altele considera animalul ca pe un bun (obiect) si atita tot. Liber la orice.
Cei care chinuiesc animale o fac in primul rind pentru ca cultura lor individuala nu o depaseste pe a mediului in care au crescut.
Este totusi greu de crezut ca asta ii va face sa incalce tabuuri, lucru care nu sta in intentiile lor. Ei vor sa se "distreze" atita cit le permit normele.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

As mai adauga. Apetitul pentru cruzime e prezent la om, probabil cu variatii in functie de profilul psihic al fiecaruia, de la "normal" la "patologic". Dar este tinut suficient de bine in friu de catre societate si normele ei.
"Scaparile" apar in primul rind acolo unde societatea nu se amesteca. Din cauza asta se si profita in cazul violentei fata de animale sau cea din interiorul caminului.

Exista evident si psihopati, dar acestia urmeaza alte "reguli".

40 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, tendinţele psihopatice se reflectă şi în atitudinea agresivă faţă de alte animale.

Să înţeleg că toţi aţi devenit vegani, de comentaţi de pe margine, ca şi cum nu v-ar privi? Vă felicit.

| RAY a răspuns:

Omul e o bestie in starea lui naturala, frica ne opreste sa ne omoram intre noi, rusinea in rest omul e un animal fara pic de ratiune, ne credem ingerasi dar suntem draci cu toti

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Din punct de vedere biologic omul e manifer.In trecut vanau stric pentru hrana de zi cu zi.
Imi place sa cred ca noi, ca specie, am evoluat si ne detasam superior fata de animale.

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Serios angy asta crezi? fi serioasa sa te tin infometata cateva zile sa te supun unor suferinte apoi sa ai puterea sa ma omori nu ai faceao? fi serioasa suntem animale care se vor a fi rationale atat

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Viata e jungla!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ce anume tea inspirat de ai adaugat intrebarea asta?

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Mi se intampla destul de des sa aud despre agresiuni asupra animalelor.Auzisem ca se pedepsele celor care agreseaza animale vor fi aspre.
Ma gandeam ca cei ce chinuie animale au fost la randul lor agresati in copilarie, iar acum se razbuna pe fiinte lipsite de aparare.Dar nimic nu-i opreste sa atace pe cei mai vulnerabili cum ar fi copii, femeiile sau batranii.Sau pe cei bolnavi psihic

| Drimmero a răspuns:

Sunt prea h.a.n.d.i.c.a.p.t.i, aia nu mai sunt oameni, sunt setati pe 0 ratiune de cand s-au nascut, nu merita sa respire aerul degeaba.
Le-as da foc dezaxatilor care chinuie si schingiuiesc animalele pentru propria lor placere sadica...

| Inferno a răspuns:

"Ce-i opreste pe acei,, oameni ''' sa-i agreseze pe cei din jurul lor?"

Hmm, pe tine ce te opreste? Mai mult ca sigur ai ucis cel putin o musca (animal!) pana acum fara sa ai niciun fel de remuscari.

Sunt niveluri distincte la care functioneaza empatia. Si tot asa cum in cazul tau empatia nu se activeaza cand ucizi o insecta ci doar pentru animale vertebrate, in cazul altor oameni (mai putin sensibili) empatia functioneaza numai atunci cand vine vorba de oameni. Tot asa exista indivizi si la polul opus, care nu pot strive nici un gandac de bucatarie.

Din punct de vedere evolutiv empatia a aparut pentru a ajuta individul sa se integreze mai usor in grup sporindu-i sansele de supravietuire. Dupa logica "Toti pentru unul si unul pentru toti."
Empatia fata de animale nonumane nu are sens biologic si nu confera un avantaj, ba dimpotriva, te poate ucide in situatii limita. Asemenea erori mai apar. Perfectiunea nu e punctul forte al Universului.

"Observ tot mai des cazuri in care indivizi,, se distreza'' chinuind, maltrand animale doar pentru amuzament."
Majoritatea psihopati.

| Mayhem666 a răspuns:

Oamenii care chinuie si maltrateaza animale, nu se pot numi oameni. Acei oameni sunt niste bestii.
Ar trebui si ei chinuiti si maltratati, ca sa vada cum este.
Nu ii pot suporta pe cei care chinuie, sau maltrateaza niste animale nevinovate.

| Florentina9210 a răspuns:

Logic. Un psihopat are un comportament disociat fata de al nostru. El vrea sa faca numai rau, indiferent ca il aplica unui animal sau unui om. Nu are constiinta, nu are sentimente, nu simte compasiune, este intr-un cuvant ''gol''. Fizic si psihic.
Ei se ''distreaza'' provocand suferinta.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

In zilele de azi orice e posibil astfel de maniaci care maltrateaza animale fara aparare merita inchisi si 4 ani dupa parerea mea acum sa nu se creada ca iau apararea mai mult animalelor au fost si cazuri in care cainii vagabonzi de pe strazi au atacat oameni nevinovati, din pacate.

| UnBroken2016 a răspuns:

De ce nu ma mir ca intrebarea este recomandata dupa ce raspunde vegana sexista laughing. How cute

| Fatamuntilor explică (pentru UnBroken2016):

Fiecare intelege si raspunde cum vrea cu conditia sa se incadreze in tema.
De ce nu ma mir ai fost tras pe dreapta?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Era problema de "cand" nu "daca". E totusi bine. dupa 4 ani jumate abia. Altii deja au avut de 3 4 ori suspend pana acum laughing. Plus ca mai nou sunt eu nesimtit daca fac un prost, prost. Nimic nou sub soare. Ce sa mai zic ca nu pot face o gluma ca " esti pe post de viagra", vai de noi. Cica sunt eu neam prost---

| AnemonaP a răspuns:

Da. Multi criminali au inceput de la a chinui animale, si pana la urma nu este nicio diferenta. Este acelasi pacat.

| VenomMMA a răspuns:

Ce intrebare... Acum doua zile am vazut un clip in care 3 copii de pana-n 10 ani stropesc un catelus cu benzina si-i dau foc. In timp ce se zbate si arde, unul dintre ei ia sticla cu benzina si mai picura pe el, sa arda si mai bine. Vezi, oamenii sunt rai inca de la prima secunda de viata. Sunt bolnavi, nebuni, niste criminali in devenire. Da, o sa-i agreseze, o sa-i tortureze, nu-i opreste nimeni si nimic, asteapta doar ocazia de-a simti ''satisfactia'' de-a chinui un om.

| Fatamuntilor explică (pentru VenomMMA):

NU am curaj sa deschid asfel de filmulete.Iar cand se da stirea schimb automat canalul.

Răspuns utilizator avertizat
| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns:

Sincer, cred ca da. Depinde de cum le pregatesti mediul in care sa actioneze.
Le e foarte usor sa-si bata joc de un om amarat de pe strada asa cum tortureaza animalele.

Din parinti bolnavi ies copii bolnavi.
Iar unde educatia lipseste, probabil si empatia intr-o buna masura lipseste.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

"Din parinti bolnavi ies copii bolnavi." Nu mereu Einstein.

@Angy Frica de inchisoare cred ca ii opreste. Probabil vor sa excaladeze dar nimeni nu te baga in inchisoare chiar daca te vede ca omori un animal, cu totul alta poveste daca faci asa ceva unui om.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ba intotdeauna.
N-ai inteles nimic, Cocioaba.
Din parinti bolnavi fizic pot iesi copii sanatosi, dar daca parintii sunt bolnavi psihic 100% isi pun amprenta pe copii printr-o educatie infecta.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Daca te referi stric la o educatie infecta, iti zic eu ca nu mereu Einstein. "Iar unde educatia lipseste, probabil si empatia intr-o buna masura lipseste." Cat despre asta, nu depinde de educatie empatia unei persoane. De altele depinde. Unii oameni pur si simplu sunt rupti de realitate chiar daca au crescut in familii iubitoare.

| Fatamuntilor explică (pentru UnBroken2016):

Nu stiu daca legea a trecut.Am in minte noua lege privind protectia animaleor.Intelesesem ca se dau cel putin 2 ani pentru cei ce omoara un animalut.
Dar vorba ta...si asa inchisorile sunt supraaglomerate, greu de crezut ca te baga pentru asa ceva.
Munca in folosul comunitatii, poate chiar la un adapost, sub supravegere.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ba intotdeauna.
Empatia depinde de educatie. Wtf, pana si Bunny a zis asta pe site. Pe ea ai mai contrazis-o?

Si chiar si altii afirma ca empatia provine din educatie intr-o buna masura. E si normal. Empatia e cu atat mai mare cu cat educatia e mai buna.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

In plus, n-or fi respectivii bolnavi care maltrateaza animale/oameni si parintii zdraveni la cap! Vezi sa nu!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Daca vedeam, cred ca da. Ne contrazicem de cam 2 ani (in privat ) dar asta nu ne-a impiedicat sa mai vorbim laughing. Bine, fie. Eu stiu ce stiu eu, voi ce stiti voi.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Oamenii sunt prosti in general, de ce ar fi mai diferiti aia care dau legile? Unu a violat o femeie, omorat si dat foc la cadavru si a luat doar 6 sau 8 ani de inchisoare... Cui ii mai pasa daca cineva omoara un biet animal.

| Fatamuntilor explică (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Totul tine de educatie.
Un copil care creste cu animale in casa e greu d crezut ca le va chinui la moment dat.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bine, dar spune-i asta lui UnBrokenHouse de mai sus. Eu stiu ca educatia conteaza in cea mai mare proportie, care educatie vine dintr-o familie sanatoasa.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Fiecare se bazeaza pe ce stie.

| Lalapisicutzalbe a răspuns:

Oameni 'rai' sunt in stare de orce asa ca noi oameni 'buni' sa avem mare grija.Mai ales sarmanele animale sad
Dar din pacate nu-i putem opri :'(

| Mayhem666 a răspuns (pentru Lalapisicutzalbe):

Ii putem opri, exista protectia animalelor.

| Fatamuntilor explică (pentru Mayhem666):

EXISTA protectia animalelor, putin se sesizeaza, greu se aplica legile.

| Marian9526 a răspuns:

Eu...sincer...de cate ori vad cate un prost care chinuie un animal...Am mereu aceeași dorință...sa.l chinui si eu ..cum ii face el animalului..sa vadă cum este...si daca.i place...
DETEST Astfel de persoane...si mai ales pe cei csre chinuie câinii, pisicile si caii

| raspunsurifarafunda a răspuns:

Nu. Multi oameni de succes au maltratat animale la un moment dat.

| Fatamuntilor explică (pentru raspunsurifarafunda):

,,Oameni de succes'' Aici nu ma refer la pustiul de 3-4 ani care a tras mata de coada, apoi a ajuns profesor universitar.