| Roxana_2583 a întrebat:

Credeti ca daca mai traia nea Ceasca era mai bine decat acu? puteti compara zilele noastre cu ziele parintilor nostri cand traia el? e mai bine acu sau era bine atunci?

Răspuns Câştigător
| kaya a răspuns:

Da era mult mai bine pe vremea parintilor, nu era asa multa hotie ca in zilele de azi, cand luai salariul iti permiteai sa platesti datoriile si sa traiesti bine o luna de zile.Acum in zilele de azi se fura mult, au scumpit totul(apa, gaz, caldura, alimente etc) si salariile nu le maresc la fel raman.Asta este tara noastra, acum nu cred ca e asa de bine in Romania, am auzit ca locuri de munca nu se gasesc, criza nu mai trece cam greu dar...mergem mai departe.Numai bine

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Atunci aveai bani, aveai casa, aveai serviciu, nu aveai frica daca umblai noaptea pe strada chiar daca nu era lumina, nu erau atatia hoti, etc., erau in schimb alte probleme, produsele de baza erau rationalizate, dar fiecare se descurca si atunci cum putea, personal nu pot spune ca duceam lipsa de ceva, o problema era lumina care se intrerupea in fiecare seara cate o ora, program la tv. aveam 2 ore ( doar tvr 1 si mai tarziu tvr 2), dar cu antene speciale prindeam posturile de tv. din Rusia si Bulgaria, nu aveai libertatea de exprimare ca acum.Acum avem libertatea de exprimare dar nu ne asculta nimeni, salariile scad.pensiile la fel, someri avem in fiecare zi tot mai multi, alimentele nu mai sunt rationalizate dar nu sunt bani sa cumperi, atunci cumparam lucruri noi, acum cumparam S.H., toate sunt scumpe, pe zi ce trece e tot mai greu.

| remus a răspuns:

Atat atunci cat si acum era si bine si rau, depinde in ce pozitie te aflai, pentru mine a fost foarte rau pe timpul lui ceasca, cum spui tu, este mult mai bine acum din t. p. d. v. parerea mea, cum iti asterni asa dormi!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu era mai bine, daca pentru o saptamana acum ar mai fi la fel ca atunci probabil am avea sinucideri in masa. Insa toti au nostalgia tineretii si amintiri frumoase, cele care raman mai mult in memorie - si e drept ca unele lucruri erau mai bune. Dar ce naiba, unii poate au ramas cu unele amintiri placute si de pe vremea razboiului, iar acum, cu bune si rele, lucrurile au evoluat. Parerea mea e ca trebuia bine izolat pana se restabilea ordinea, nu impuscat de craciun, dar avea e drept si o mana de oameni loiali, era o schimbare puternica si lumea era panicata.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pt raspunsul anonim: de care masinute aveai? compara nr de masini si locuinte din Bucuresti acum fata de acum 30 ani. Ai dreptate cu o chestie insa: era putina mancare. Si casa de pe vremea lui ceausescu? o aveai pana ti-o demolau si te mutau cu forta intr-un bloc sinistru. Altele erau avantajele atunci, dar mai bine sa nu ne amintim ca oricum n-are rost. Mi-a ajuns copilaria pe vremea aia, bine ca n-a fost si tineretea.

| gabriela a răspuns:

Nu va doriti vremurile trecute. 2 ore stiri zilnic, marti seara de teatru, cota de jumatate de unt, jumatate kg. carne, 1 kg. zahar, faina si coada la lapte de dimineata la 5.pentru copiii. Astazi ar trebui sa sanctionam furtul si mafia si am trai bine in Romania noastra.

| stelianr a răspuns:

Nu este adevarat! Hotii au fost si inca f mari.Altfel de unde au aparut dupa revolutie atatia milionari, miliardari? Din munca cinstita? Acestia conduc azi Romania! Atunci nu sxistau tv. ziare care sa demaste si sa publice hotiile. Nu aveau voie.Cand totusi cate un PCR-ist cu functie mare era demascat pentru potlogariile carte le facea, era "pedepsit" cu mutarea intr-un alt judet ca sa i se piarda urma.Trimiterea in judecata trebuia sa aiba mai intai aprobarea PCR-ului, a tov. primsecretar.Intr-un fel va invidiez pentru tineretea voastra dar va compatimesc cand vad cat de naivi sunteti. Vreti sa stiti daca era mai bine in comunism? Va intreb un singur lucru, ati putea trai o viata fara telefon mobil, fara tv. fara TPU? Si asta nu e singurul lucru si nici cel mai important.Vad ca folositi f. mult timp la TPU. Nu e rau, dar mai documentati-va si din alte surse.(carti) Eu am trait anii cand nu exista nici o sursa de informare, eram atent ce vorbeam, sa nu ma auda vecinii! Ma opresc sa nu spuneti ca m-am infierbantat. Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci unii copii isi spun pe aici parerea, desi nu au trait nici o secunda inainte de 199. 5 de exemplu. pai pe vremea lu ceasca aveai loc de munca deci aveai bani, o casuta, chiar si o familie ba si o masinuta.in rest nu prea puteai avea mare lucru. acum ai putea avea orice, dar nu ai bani ca nu ai loc de munca, nu ai casa masina, familie, nimic, abia ai ce manca.ba nici in viitor nu prea ai sanse sa ai nimic, zic de tinerii obisnuiti nu de cei de bani gata. e simplu: atunci aveai o familie, o casuta, o masinuta, putina mancare. acum stai la parinti(sa te bata la cap) sau pe strada, n-ai nici prieteni de familie nici nu poate fi vorba, casa masina astea-s vise. deci cand e mai bine, atunci sau acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stelianr cat adevar spui si ar mai fi.Acum nu se stie lipsa de alimente de detergent. Erau la ratie si asa stateai la cozi imense si te calcau an picioare.

| Adelinesmile a răspuns:

Nu este bine acum. dar prefer asa decat ca pe vremea lui Ceausescu.

| ramo_5234 a răspuns:

Buna, dupa parerea mea intr-un fel era mai bine atunci, de exemplu: era mai usor sa iti iei un apartament sau o casa...in ziua de azi abia ca poti sa iti platesti taxele dar sa iti mai cumperi un apartament...nici vorba de asa ceva, si ma refer mai mult la noi cei tineri care vrem sa incepem o viata sa ne intemeiem o familie, nu stiu,,, poate aberez dar asta e parerea mea