| GulDan a întrebat:

Credeti ca in viitor Rusia va intentiona un razboi? Vad in ultimu timp ca rusia provoaca...si intentioneaza mereu atacuri de tot feluri.Si in prezent e cea mai mare putere din lume?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca Rusia ar porni un razboi si nu este cea mai mare putere din lume, tot SUA este inca.
Vorbele, amenintarile, provocarile nu tin loc de putere militara si nu duc la victorie.

| sublime89 a răspuns:

Rusia nu e cea mai mare putere din lume. SUA detine acest loc in continuare.
Si nu, nu cred ca Rusia ar prefera sa porneasca vreun razboi mare, pentru ca ar avea prea multe de pierdut. Ei ar vrea sa se impuna doar cu amenintari, iar ca sa te impui cu amenintari trebuie sa ai o armata puternica.

| JohnnyBi a răspuns (pentru sublime89):

Te contrazic. Rusiei nu ii e frica de sua. Puterea militara ii este superioara. Are baze militare ascunse in mmulte locuri pe glob. Au fost multe documentare pe tema ww3 si toate prevad Rusia ca fiind puterea militara de top a lumii. Inclusiv tzar bomba cu o putere atomica net superioara puterii atomice a aliatilor. De ce crezi ca se roaga aliatii de Putin sa stea calm in loc sa fie tari in gura cu el?

| sublime89 a răspuns (pentru JohnnyBi):

La nivel de tehnologie militara si de buget pentru armata, SUA e cu mult peste Rusia. Poti sa te uiti aici daca vrei: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_military_expenditures

Eu vad ca sunt destul de clari liderii occidentali cu Putin. Au propus chiar sanctiuni economice impotriva Rusiei. Normal ca nu te vei arunca cu capul inainte sa pornesti un razboi impotriva unei tari care are atatea arme nucleare, chiar daca tu ai avea mai multe. E mult prea riscant.

| JohnnyBi a răspuns (pentru sublime89):

Da, asta vezi tu pe site-uri oficiale. e ca si cum vii la mine acasa si te uiti la gard si te gandesti "e mic, nu are bani, are ceva lipsa" in loc sa intri in casa, in dulapuri si altele sa vezi ce e cu adevarat la mine in casa. asta ca exemplu. ce declara ei ca au sa apara pe wikipedia e una, ce au ei cu adevarat...hehe. Rusia mereu a vrut mai multe teritorii, dar Putin e interesat doar de baza de submarine din Crimeea si de iesirea la Marea Neagra, nu mai mult.

ca offtopic. tu crezi ca hitler a murit in Germania? ca istoria secreta zice altceva. de murit a murit, dar nu in Germania

| RB26DETT a răspuns:

Stii, era un banc mai vechi care suna cam asa : cu ce tari se invecineaza rusia?
cu cine vrea...
acum sa lasam glumele la o parte, daca Rusia provoaca un razboi, sa spunem Doamne fereste al 3-lea razboi mondial toate tarile vor folosi bombe nucleare, gandeste-te ce se va intampla? 1 din 6 oameni ar muri din cauza radiatiilor si in locurile in care vor fi trimise bombele iti dai seama ca nimeni nu se mai poate dezvolta, fiind atat de multe tari ce sunt dotate cu bombe de acest fel gandeste-te ca nu numai ca noi murim dar si planeta asta ramane fara vietuitoare, se va distruge stratul de ozon si razele UV[ultra violete] vor ajunge pe pamant avand ca efect distrugerea vietuitoarelor, daca un om este expus la ultra violete din cate stiam are foarte mari sanse sa faca (,) cancer de piele si in cel mai scurt moment sa dea coltul, R.I.P. deci daca pe rusi ii mananca sa provoace razboi inseamna ca sunt cu adevarat prosti si nu stiu ce consecinte va avea razboiul pentru ca dorinta de a detine totul te face sa uiti cat rau iti faci. [asta este o opinie de a mea, nu sunt sigur ca s-ar intampla 100% asa cum am scris mai sus...]

| JustaLittle a răspuns:

Sincer,cred ca da.Cred ca vrea sa stapaneasca lumea, incercand mereu sa isi insuseasca noi teritorii.