| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti ca in viitor vom intra in razboi cu Rusia? Daca da, de ce? Vreau argumente.

Răspuns Câştigător
| GlowingShadow a răspuns:

Nu cred.
Nimeni n-ar vrea un razboi intre super puteri. Nici Putin, nici Obama (mai nou Trump) si nici tarile Europene din NATO. In primul rand Rusia e pe butuci, economia lor e aproape sa se prabuseasca. O mai tin un an, doi cu razbiul rece si propaganda anti-vest, dar asta n-o sa functioneze la nesfarsit.
Un razboi de asemenea anvergura are riscuri enorme, pe care doar un debil ca Kim Jong-Un nu le-ar vede. Existand chiar riscul de a aduce omenirea inapoi la un nivel de evul mediu, cum vezi in filmele apocaliptice cu scenarii de dupa un razboi nuclear.
Vestul sigur nu ar face primul pas, iar Rusia oricat de mare e, n-are o armata pregatita pentru asa ceva, nici din punct de cedere ecomomic, nici ca dotari. Rusia singur nu are sanse, iar cu aliati ca Iran sau Siria, e fix pix.
In concluzie, e o situatie tensionata, un razboi rece, un schimb de replici, si atat.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ehe, Rusia se gandeste la un razboi cu America, cu China...Nu se incurca cu un mizilic ca noi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru sabin89):

Pentru ce ar vrea razboi cei care nu au nevoie de nimic din ograda altora?
http://www.alternativenews.ro/......ltora.html

| BlackRose03 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Suntem la mijloc. Daca ar incepe razboi cu America si noi am fi "loviti". Atacurile adresate de americani asupra rusilor si invers ar putea sa ne afecteze si pe noi.Nu au ce obtine de la tara noastra sau de la populatie, dar de la americani ar avea ce obtine si suntem la mijloc, asta ar putea fi o problema, lucru care probabil ne va aduce si pe noi in razboi.Ma gandesc la asta de un timp si acest gand a ajuns sa ma inspaimante.Chiar Nostradamus a prezis asta si desi sper sa nu se adevereasca, continui sa ma gandesc la asta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru BlackRose03):

Noi nu am fi loviti ci facuti harcea parcea. Cordonul acesta de tari -Bulgaria, Ro, Polonia este pentru occident si pentru Rusia terenul din spatele barului. Americanii nu s-au batut niciodata pe terenul lor de golf. Strategiile lor intotdeauna au fost de a baga zazanie sa se bata altii si ei sa castige. De la americani nu are nimeni nimic ce castiga pentru ca sunt un imperiu in faliment. La ora actuala China e la cutite cu ei ca au datorii mari si nu primesc nimic de la america. Pe rusi au vrut sa-i faca vasali ca sa le suga resursele ca pe Eltan si Gorbaciov iar cu Putin nu le-a iesit.
https://www.youtube.com/watch?v=bNwJ_c5BD4o&t=8s
https://www.youtube.com/watch?v=3w9Dg47MNsc

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mergi si intreaba jidanii de pe Wall Street, aici faci pricina de scandal cu intrebari din astea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ce va fi nu se stie. Macar afla de ce -
https://www.youtube.com/watch?v=Sl8n4Y93qrg

| Volsvagan70 a răspuns:

Probabil ca da. Se poate orice. Se vede ca noi am cam prins curaj si ii faforizam pe homosexualii din Vest. S-ar putea sa vedem un razboi de unde Ungaria s-ar alege cu Transilvania. Insa nimic din aceste lucruri nu se poate intampla atat timp cat suntem in NATO.

| Trumpinator a răspuns:

Daca Romania se baga alaturi de NATO, cel mai probabil rusii ne curata de pe fata planetei. Oricum, eu cred ca exista o posibilitate Rusia sa fie in aceeasi barca cu SUA, la fel ca in vremea lui Napoleon, cand Ecaterina cea Mare - Tarina Rusiei apara comertul cu Americanii. Napoleon a intrat in conflict cu toata Europa - probabil "organizatiile" care conduceau Franta nu s-au inteles cu celelalte, asta dand nastere la tensiuni imense - Tratatul de la Amiens (1802), Batalia de la Austerlitz (1805, Franta invinge Rusia+Austria), Batalia de la Jena, Batalia de la Wagram. Si intr-un bun final, cea mai mare dintre toate, Invazia Franceza a Rusiei (determinata de incalcarea acordurilor de la Tilsit de Tarul Alexandru I) - Napoleon trece pe 24 iunie 1812 raul Neman impreuna cu 665 000 militari. Aceasta campanie se termina dureros pentru Napoleon cu Batalia de la Berezina. Apoi in 1813, Batalia de la Leipzig, si in 1814 Imparatul Frantei e fortat sa abdice. Dupa aceste evenimente, Franta a cuplat cu celelalte tari care conduc Europa. Nu punem la socoteala 1815 si Domnia celor 100 de zile - prea mic(terminata cu batalia de la Waterloo, pe 18 iunie 1815, si a 2-a abdicare pe 22 iunie.)

| Regedesubmunte a răspuns:

Nu cred, Rusia se dă ceea ce nu e, cel puțin astăzi nu mai e!

| Dora_Dora_1998 a răspuns:

Gindestete la faptul ca noi vom trai in pace.
Nu avem nevoie de razboi.

| Mareleboasa a răspuns:

Eu cred ca da fiindca daca rusi ar porni un razboi contra americi noi am fi prima tinta fiind cei mai usor de cucerit