| AlexDorinel a întrebat:

Credeți că la comportamentul nostru de acum, noi tinerii vom supraviețui mai mult decât părinții noștri?
Adică :
-ei mâncau toate bazaconiile,mâncau și de pe jos
-ei se juleau, alergau de dimineață până seara
-singura lor grijă era mâncarea și jucatul afara

Noi:
-avem de toate dar avem și mai multe griji
-mancam mai sănătos,avem mai multa igiena
-nu ne batem între noi, decât dacă e sa ne certăm, ne înjurăm prin telefon.

Eu sper ca intr-un final noi sa fim marii învingători dar cred că vom muri din cauza depresiei/stresului ce il vom avea pe la 40-50 de ani.

81 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aveam puma.Cand m-am nascut eu probabil nu mai erau chiar asa de negăsit, Sau si daca erau a facut mama cumva si am avut o pereche de papucei roși de la puma.Am facut poza cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Ca sa nu mai zic ca pe atunci educatia era una barbara iar profesorii care meritau sa fie in puscarie erau bine mersi in libertate sa abuzeze pe toata lumea.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt câțiva, dar erau praf oricum la învățătură.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu mai generaliza aiurea. Nu cred ca TOTI sunt analfabeti functionali, macar scrie si tu "unii" inainte.
In al doilea rand, in trecut nu existau camere video in clase, te duceai cu o gaina si 1 kg de branza la profesor si aveai 10 pe linie.
Si in al treilea rand, stim cu totii ca in trecut abandonul scolar era mult mai mare, hai sa nu ne prefacem ca nu stim asta.

| Invictusman a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu știu, eu nu am copiat niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Nimeni nu a copiat niciodata. Sau mai bine spus, nimeni nu a recunoscut niciodata ca a copiat. laughing

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii (care-s mulți, nu toți) se vede după statistici ca suntem mai analfabeți ca înainte, mulți nu sunt în stare sa ia bacalaureat - ul, generația aby, generația snowflakes e analfabeta funcțională punct. Nu te mai ataca asa ca asta e realitatea, mulți Romani sunt la nivelul de pregătire 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Tu compari generatia care a dat bac-ul FARA CAMERE VIDEO cu generatia din prezent care da bac-ul CU CAMERE VIDEO?! Pe bune?

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil faci parte și tu din cei analfabeți funcționali.
Eu nu am copiat draga niciodată, nu te mai ataca asa ca te i-au transpirațiile, poate îți pușcă o venuta cu analfabeții tai, generația copy & paste și când ii întrebi face to face ceva nu mai știu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Lasa statisticile, ca pana prin 2013, cand sa se bage camere video la bac se copia in prostie!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te referi acum la ani 40, 50, 60 maxim.Dar nu toti făceau ce ziceai tu.
Stiu familii ce nu au facut o droaie de copii, plus ca mai erau si pe la oras, nu toti stăteau în vârful muntelui la tara sa meargă la animale.
Cine nu face scoala acum nu făcea nici atunci, atunci scoala nu era obligatoriu plătită, până si uniforma ti-o dădeau ei sa nu dai bani doar sa te duci.Se făcea de luni pana sambata si aveai două variante.Ori te tineai de scoala si o terminai având la sfarsit o meserie in mana, ori te lasa-i da mergeai la munca. Oameni nu erau fara obțiuni ca acum.
Cei ce isi trimit copii cu oile pe câmp sunt si acum in multe sate.Copii ce nu au decat 2/3 clase sunt si acum. Femei ce fac o droaie de copii la fel, sunt si acum.
Tatăl meu a fost de la tara (nascut in 64) si a facut 8 clase plus încă două de profesională fiind la tara.Asa cum a mers el si pe la animale si-a castigat si pâinea si a facut si scoala.Iar după s-a mutat la oras ca si-a gasit ceva de munca.Mama a fost din oraș (si ea născută în 64), a facut 10 clase la profesională si dupa a renunțat pentru ca a vrut sa meargă la munca.Iar daca a muncit a primit casa, s-a maritat pe la 20 de ani cand deja avea casa si loc de munca si a facut un singur copil (pe fratele meu) ce cand a fost mai mare la vițel i-a zis vaca mica, pentru ca habar nu avea cum arată un vitel.Si abia pe la 30 de ani m-a facut pe mine si atat.Ce nici eu nu sunt muncita sau trimisă cu vaca, iar ai mei si acum stau in apartamentul primit pe vremea aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Ma iau transpiratiile cand astia ca tine se prefac ca nu stiu ca in trecut LUMEA SE LASA de scoala, iar aia care nu se lasau si ajungeau sa dea bac-ul COPIAU fiindca NU erau camere.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

E irelevant ce spui, tinerii din ziua de azi nu au cultura generala, nu toți asa e, dar majoritatea sunt cum sunt, ma abțin nu mai spun nimic. Te ataci ca faci parte din aceasta categorie.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu copiau vorbești fără dovezi sa te afli în treaba. laughing arata dovada sa vedem asa vin și eu cu afirmații nefondate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Ai mancat tu cu mine la masa de iti permiti sa spui din ce categorie fac eu parte?
1. Eu am luat bac-ul fara sa copiez, fara sa fac cheta cu colegii sa luam biscuiti la profesori, branza, oua si alte din astea;
2. Trec in ultimul an la o facultate unde se mananca matematica pe paine, nu am nascut la 14 ani, nu m-am lasat de scoala dupa 3 clase;
3. As vrea si eu sa stiu cati ani ai, de vorbesti asa de generatia din prezent.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, ești superficiala mai fato.
Sti ca suntem pe locul doi la numărul de mame adolescente nu?
https://www.google.com/......https?/url

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Dovada e ca nu existau camere de filmat, hai nu manca cacao ca stim cu totii ca se copia la greu si se dadea mita profesorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Tu esti superficial, insulti o generatie intreaga desi stii foarte bine ca generatiile vechi erau cum erau, ti-am spus deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Si nu ma mai lua tu pe mine cu "draga" si cu "mai fato", ca nu ne stim de la gradinita sa ne tragem de sireturi. Mai si vorbesti tu de generatia din ziua de azi, hai ca da, chiar esti in masura, bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai jignit, nu eu. Vai de capul tau, mai bine ti-ai vedea gunoiul din prag inainte!

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai ce dulce esti când te enervezi scumpa lui tati ce se ataca ea, pufoasenia asta mica și inocenta love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti superficial din moment ce habar nu ai cine sunt dar afirmi chestii despre mine, din burta efectiv. De cati ani de zile ma cunosti tu pe mine, ia zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Nici eu nu am copiat niciodata, stai linistit. Mi-ar fi rusine sa merg cu branza si ouale la profesori ca sa ma lase cu cartea deschisa.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu faci cumva vreun AVC, stai chill și nu te mai ataca atât, ai menționat "sa nu mai mănânc cacao", și ca nu crezi cand ți-am spus ca eu nu am copiat te contrazici singura și devii colerica, Calmează-te, bea un pahar cu apa:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Vai de capul tau, daca vorbeai asa cu cineva f2f iti lua una peste bot. Mult tupeu mai aveti unii in tastatura, "mafiotilor". Macar tupeu sa aveti ca bunul simt nu se vede

| Drimmero a răspuns:

De fapt e invers, acum e mancarea mai proasta ca oricand, ma rog, se fac excese de fel si fel de prostii, aici e punctul slab al generatiei actuale. Generatia din ziua de azi mi se pare mai trista, mai deprimata, mi-am intrebat parintii, rudele daca inainte cand erau tineri era tristete ca acum si au zis ca nu isi aduc aminte sa fi auzit de cazuri d-astea diagnosticate, adica sa stie sigur ca cineva e depresiv si alte probleme de genul. Stresul e de altfel mult mai mare acum o data cu evoluatia multor domenii, evolutia locurilor de munca, diversitatea lor, parca inainte traiau mai linistiti, viata parea putin mai simpla. Trebuie sa luam si in calcul mediul inconjurator ca s-a modificat, clima o ia razna, poluarea e la cote maxime, si asta e un factor care provoaca boli si implicit moarte si multe altele, as face un eseu de cateva pagini daca as descrie viata de acum, le-am trecut scurt, dar sunt mult mai multe lucruri de dezbatut. Mancatul aiurea + stresul+ poluarea + alti factori daunatori eu zic ca scad speranta de viata destul de mult in contextul actual si ar fi minune sa prindem 70 de ani cei de acum.

| Invictusman a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ști ca te iubesc nu gusticelo? :*:*
Am spus ca ai învins ce mai vrei?
Gata, Calmează-te, ești feblețea mea nu pot sa ma supăr pe tine, îmi ești draga.
Uite cine vorbește de bunul simt rolling on the floor
Gusticica Virginela love struck ce inocenta se da ea pana își arata chipul de bestiuta colerica :*:*love strucklove struck
Hai ca am și alta treaba boss, Calmează-te, ca te fac praf dacă vreau, dar îți spun public ca eu chiar te plac și îmi ești draga :*
Ești feblețea mea înțelegi?
Acum încetează gata :*:* ca nu vreau sa te am pe conștiința
Ai dat și ignore ca o lasa vadhee hee
Sper ca ești ok și nu ți-o pușcat vreo venuta.
Te supăra adevărul asta e, de asta ai dat și ignore.