| Yosefin a întrebat:

Credeti ca Romania avea de castigat mai mult daca se alia cu Rusia si nu cu SUA?

Am auzit ca Rusia voia sa ne ajute, e adevarat?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa ne ajute sa scapam de UE si sa imbratisam partidul unic pesede, nu?

| johnnny123 a răspuns:

Rusia ne-a "ajutat" 50 de ani să rămânem în epoca de piatră. Și vom mai avea de suferit încă 50 de ani de acum înainte de pe urma ajutorului ei.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

E la nivelul utopiei ce gamdesti tu din pacate.

Nimeni nu vrea sa te ajute. Toti sunt pe interese.

Stai linistit. In viata nimic nu-i gratis. La fel si intre tari.

| Mayar a răspuns:

Nu. Rusia vrea doar sa fure si sa domine. Nu te.ai convins pana acum?! Nu ai vazut ce a facut Putin cu oponenti lui?! Cu toti cei care i.au stat in cale?!

| Speed99 a răspuns:

Mereu ne-am aliat cu Rusia, si de fiecare data a fost o decizie iresponsabila si total incompetenta.

Rusia nu vrea sa ajute pe nimeni, este un regim autoritarian cu cicatrici adanci comuniste. Chiar daca PiB-ul tarii este mare, populatia moare de foame. Nu iti doresc sa traiesti acolo.

Rusia zice ca vrea sa ne ajute ca sa isi castige influenta in Europa de Est, asa a facut in continuu de-a lungul istoriei. Faza trista e ca deja influenta Rusa isi face deja prezenta in Turcia, unde s-a castigat un referendum care ii mai da inca 2 mandate de prezidentie, presedintelui curent. Turcia, dintr-o tara libera, a devenit acum un regim autoritarian, precum Rusia.

Mai bine m-ati rastignii pe cruce decat sa vad ca ne mai aliem inca o data cu Rusia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

De acord cu ce ai scris, exceptand prima fraza. Independenta Nationala, Marea unire si mai apoi salvarea unei mari bucati din tara au fost reusite cu ajutorul aliantei cu Rusia. Nicio alianta nu este mereu avantajoasa. happy

| Ghost963 a răspuns:

Nu stiu ca e de adevarat, dar nu recomand o relatie cu Rusia.Rusia n-are multi parteneri economici, iar acestia au devenit cu timpul dependenti economici.Un exemplu ii R.Moldova care are isi vindea in mare parte vinul in Rusia, dar acum rusii au refuzat ca sa mai cumpere de la ei(embargo economic) si i-o afectat destul de mult pe moldoveni.

| DrakeBoy a răspuns:

Daca ne aliam cu Rusia, continuam sa fim comunisti si acum...asa cred eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DrakeBoy):

Pai Rusia e comunista?