| Ionut_Bogdan_1999_OFMU a întrebat:

Credeti ca România se va schimba vreodata? Eu as vrea sa traiesc aici in viitor dar adevarul este ca aceasta tara nu iti oferta nimic,sistem de sanatate infect,oameni pusi in institutiile statului pe baza de pile si nu de competente,infrastructura zero, din ce in ce mai multi decid sa plece,lipsa fortei de munca va duce la lipsa contribuabililor la bugetul de stat, suntem codasii europei din toate punctele de vedere, e foarte simplu sa dam vina pe politicieni ca mna fura,e adevarat dar tot cineva i-a pus acolo, au ramas fosti securisti cu mentalitatea din comunism acolo, democratia in Romania e foarte fragila,oamenii nu isi cunosc drepturile si asculta ca oile de orice papa-lapte,intrebarea mea este urmatoare, oare dupa ce va disparea generatia care a prins comunismul, si vor veni altii care nu au mentalitatea asta vom putea in sfarsit sa construim aceasta minunata tara ca si afara?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

laughing care generatie care au prins comunismul? Pai sunt unia noi,aia care conduc acum tara, multi dintre ei is noi, care habar nu au cea fost, ori nu au trait pe atunci, iar majoritatea erau mici copii pe atunci, deci nu au fost spalati mai stiu eu pe unde.

Ro asa a fost dintotdeauna si asa va merge si in continuare.Nu este nimeni interesat sa mearga bine, nici ai mai mari din UE laughing de cei care ne conduc nu se mai pune problema.

Romanii asa au fost dinainte sa apara statu asta numit Romania, asta o vezi in istoria tarilor romane.
Toti conducatorii buni, care incercau sa faca ceva bun pentru tara, pentru oameni erau rapid eliminati laughing nu doara de clasa politica, ci si de tarani de oamenii de jos laughing

Ai exemplu Horia cu rascoala lui.Horia si ceilanti care erau cu el,erau de vita mai nobila,nu erau simpli tarani,dar au vrut sa-i ajute pe acestia,Horia era cu mintea deschisa spre nou,spre corectitudine si asa mai departe si cine la vandut? Taranii laughing

Pai daca eu lupt pentru tine, iar tu ma vinzi neam dat dracu de tot.
Alexandru Cuza iar asta da OM a inceput sa faca de toate, curatenie, asta este de fapt singurul si adevaratul conductor al RO dar a deranjat pe multi, iar masele, oamenii simpli cu toate ca el a facut f multe pentru ei nu lau sustinut.A fost eliminat laughing
Burebista la fel si altii ca el.Singuru care a reusit sa nu fie eliminat este Stefan cel Mare laughing nu stiu cum de nu au reusit moldovenii sa il dea jos,asta este un mister laughing

Deci istoria iti arata,iti zice ce fel de oameni stau pe un anumit teriotoriu,de aici tu iti poti face idee cum vor evolua lucrurile in viitor.
Spui daca dispar cei care s-au nascut in comunism poate poate vor apare altii cu alta gandire?
Gresit laughing toti astia noi veniti din urma,au invatat unde anume? Au invatat la scoala aia a alora nascuti in comunism.

Nu aveai cum sa fii intre ei daca nu erai,ori deveneai ca si ei,altfel ramaneai acolo de umplutura,asta este ideologia unui partid,iar toate partidele din RO se trag din ala fostul comunist,cu aceleasi idei,ori iau ceva din UE dar sa nu uitam ca in UE is la putere comunistii laughing

Greseala RO este ca ei copie numai chestiile naspa din UE laughing ori iau doara ce le convine astora care conduc RO,ca doara nor lua o lege care sai interzica nu?laughing
Se pare ca romanii nu au fost capabili sa faca niste legi logice,clare si nici nu sunt capabili nici acum laughing
Este daca vrei o continuitate de milenii,ca urmare nu poti tu sa vii acum sa schimbi asta,nu ai sanse,nu ai cum.

In alte state educatia si mentalitatea este o continuitate de milenii sau destule sute de ani,de aia aia merg bine si noi nu.
Cand aud pe multi romanii vai USR laughing ba dar aia au fost la guvernare, aia au avut cutitu in mana, ba erau mana in mana cu presedintele laughing si nu au facut nimic.

Astia dealde Ciolos, mutu asta de presedinte, astia nu ai ce face cu ei, astia is moi laughing cum zic romanii nu au coa..ie frate, nu-i vezi si cum vorbesc, nu au vana in ei, se vede clar ca nu au clasa sa conduca ceva laughing
Mutu si cu ciolos sau trezit atunci cu puterea in mana si se uitau unu la altul ces cu ei laughing pana sa se trezeasca ei, desi nu-s treji nici acum laughing au venit astilantii analfabetii si hotii, care se pare se pricep ce sa faca cu puterea laughing

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toti v ati activat după treaba cu Caracal. Unul nu se facea ca vede cum merge treaba inainte.
Sansa romaniei e sa dispara cateva generatii mai batrane si cateva mentalitati învechite.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu vom putea. Așa cum îți răspunde și relian, cauzele sunt mai vechi și mai profunde decât comunismul și vechea generație.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu... normal ca nu. Nu e vorba numai de Romania. Oricine poate sa spuna ce ai spus tu. Daca merg acum pana la Profi si intreb pe ala de la casa, poate sa imi zica acelasi lucru.
Nu rezolvam nimic daca vorbim despre asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimb-o tu

| christine99 a răspuns:

Generatia viitoare va mosteni pilele de la asta, eu chiar stiu o fata care dupa ce va termina facultatea are un job asigurat la stat, ca taticul ei lucreaza acolo, se si lauda cu asta. Si inca persoanele care au parinti pusi bine primesc tratament special, e mentalitatea, poate se va schimba ceva cu tinerii, dar si tinerii multi dintre ei sunt prosti, eu numai cand ma uit la ce e in trending pe Youtube: Dani Mocanu(manele tampite) si Puterea Dragostei ( sau cum s-o fi chemat jegurile de emisiuni de pe kanald). Si sa nu uit ca sunt multe religioase, vom avea si noi pupatoare de moaste din generatia noastra.

| Depoka a răspuns (pentru christine99):

Explica-mi te rog treaba asta cu" pupatoarele de moaste"? Eu nu gasesc legatura lor pe care voi o faceti la fiecare detaliu/stire/frustare etc.

| christine99 a răspuns (pentru Depoka):

Esti printre ei sau cum? laughing mai stiu care s-au dus la Parascheva si au pupat moaste ca sa ia bacul, si in 2019 se mai crede in hocus-pocus. Traim in aceeasi tara, fiecare trage o concluzie si merge pe ale lui, nu simt asa mare nevoie sa-ti livrez explicatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru christine99):

și eu sunt printre ei care e problema ta

| christine99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care e problema ta? diferente de opinie, ai auzit de ele?

| Depoka a răspuns (pentru christine99):

Tot acel hocus-pocus prin care ai si tu dreptul la viață? Alegerea îți apartine sa-mi explici sau nu, cum si alegerea mea e ca daca vreau sa pup moaste, pup moaște. Nu stiu mai, poate ceva nu e ok, dar cu ce te-ar afecta acest lucru? Te-a forțat cineva sa pupi moaste în contextul în care cei care accesează "Dani Mocanu", Puterea dragostei" te cam "obliga" sa ii vizionezi prin faptul ca iti sunt sugerate si preferate pe YouTube. Inainte de a se trage concluzii se mai si MEDITEAZĂ, dar mulți se pare ca sar de acest pas.

| Thecurious a răspuns (pentru christine99):

Toti romanii isi barfesc tarisoara, de parca ar fi iadul pe pamant. Suntem o tara postcomunista, acest regim totalitar ne-a adus regresul, multiland profund mentalitati.
Este imposibil sa elimini decalajul dintre vestici si estici.
In toate tarile exista show-uri de tipul celor enumerate de tine.

| Daniel323 a răspuns:

Nu intamplator te-a adus barza aici la mancatorii de seminte si iubitorii de manele.

| armiaso a răspuns:

Da, tara asta se schimba, a facut progrese mari din 1991 pana astazi, economic si social, generatiile noi sunt incomparabile cu ce a fost, ai vazut mobilizarea copiilor de la protestele din cazul caracal?

trebuie sa lasam la o parte propaganda asta televizata "vai ce rau e aici, hai sa plecam", sunt niste oi care nu vad realitatile.

DPDVD economic cu toate ca nu ne exploatam inca potentialul pentru ca sunt diverse interese, evoluam bine, venitul mediu pe tara este in crestere, sunt calculatoare speciale pe net care iti arata pe ani.