| Joker3134 a întrebat:

Credeti ca se va ajunge in Romania ca si pentru cea mai mica alcoolemie gasita in sange sa fii sanctionat penal? Dar e corect? avand in vedere ca in alte tari chiar e permis sa ai o anumita limita de alcoolemie.Aici vorbim de 2-3 guri de vin, e corect ca doar pentru atat sa ai dosar?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In Romania, asa ar trebui. Cei din alte tari au constiinta. Ori ti-ai luat-o?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai depasit limita admisa de alcool, da, este corect sa platesti penal pentru consul de alcool la volan.
Daca ai baut, de ce te-ai urcat la volan?
Inconstienta si nepasarea, pot ucide oamnei nevinovati, ca atare, legile sunt pusa in fucntiune, tocmai pentru a ne proteja de cei ca tine, carora nu le pasa daca consuma alcool si se urca la volan.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Daca te-au prins, inseamna ca ai depasit limita aia mica, cu destul.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Vad ca nu ai habar de cum functioneaza fiola aia, care nu se pune sa vada daca esti beat, ci sa vada exact cantitatea de alcool pe care ai inghitit-o, ma rog, alcolemia.
Iar testuls e afce obligatoriu la toata lumea, conform legii.
Si eu am fost oprita si testat de alcool si droguri, desii, nu beau alcool deloc, dar politia nu are de unde stii pana nu-ti pune fiola, sa vada ce alcolemie arata.
NU exista conceptul "Pai poate sa iti puna fiola si daca te vede ca nu esti beat"< asta este doar in mentalitatea unui copilas sau a unui betiv, sperand ca poate nu-i prins.
Pentru politia de circulatie, fiola se pune intotdeauna, pentru a elimina orice suspiciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-ar părea normal.