| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca se va prelungi starea de urgenta dupa 15 mai cu inca o luna? Cred ca tara asta este in galeata. Conducatorii nu au absolut nici un plan de redresare dupa epidemie.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Depinde. In Franta au prelungit pana in iunie, In Spania se pot plimba de ieri. Poate o sa ridice din restictii dar nu pe toate.

| Raul1472627 a răspuns (pentru Wr3nch):

Si tu compari bugetul Frantei cu bugetul Romaniei?

| Wr3nch a răspuns (pentru Raul1472627):

Nu, eu dau un exemplu. Si rata de mortalitate de la cornavirus e considerabil mai mare: 3.4% vs 0.1%.
https://www.who.int/......-influenza
Asa ca nu nici pe departe ''mai slaba virusu de 10 ori)''.

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa vedem ce se întâmplă in următoarele 2 saptamani.

Conducătorii au destule planuri atat pe plan national cat si european. Destule planuri cat se putea in conditia data pentru care niciun stat nu a fost vreodata pregatit.nu stiu la ce va asteptati unii. Romania nu a fost in state 30 ani decat biserici sa faca, vroiai in 3 luni sa aiba soluții pentru mii de spitale si recladirea economie care s-a chinuit 30 ani sa ajungă pe creștere

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Auzeam acum si de ceva motiune de cenzura. Poate mai schimba guvernul dupa 15 mai. In Campeni a ajuns director de spital un domn chelner. Se fac tot mai multe numiri politice. Le convine starea de urgenta sa faca ce vor. Si eu sunt in PNL dar nu sunt de acord cu numirile unor incompetenti pe posturi de conducere.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce frate? Asa ai o sansa sa ajungi si tu ceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mintea ta nu prea face conexiunea deloc intre cei 30.000 morti din UK si lipsa masurilor de izolare nu? Dar deloc?

De necesitatea izolarii pentru salvarea sistemului medical nici nu are rost sa iti amintesc ca nu cred ca pricepi

| sierra1 a răspuns:

"| gabriel2004o : suntem conduși de prosti."

cam des folosești cuvântul "prost" - ce crezi că te califică pe tine?

ai uitat ce ziceai : " gabriel2004o; De fiecare data când vorbesc cu cineva nu îmi ajung la timp idei de a răspunde" - deci las-o mai ușor

| sierra1 a răspuns:

Rog atenționați userul pentru limbajul suburban

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, țara nu e in găleată, e in rahat.

| gemeni6226 a răspuns:

De crezut nu cred, dar cine stie, in orice caz oamenii din anturajul meu o iau deja ca ceva normal si fara nici un dubiu ca din 16 chiar si cu masca dar se va putea circula liber.Isi fac planuri de coafor de frizerie etc.

| goguPatent a răspuns:

Da serios acum. Cum zice si suntserios. Nu se leaga nimic acolo la tine cand te uiti la Uk - 200.000 cazuri si Romania 13.000 cazuri. Oare de ce o fi diferenta asta asa mare?

| gabriel2004o a răspuns (pentru goguPatent):

Sa luam exemplu U.K care nu a ținut pe nimeni închis în casa indiferent de starea virusului în tara pentru ca asta nu e motiv de panică. Sunt persoane ca Raul care au înțeles acest lucru. De voi ce sa zic...am văzut destule azi

| goguPatent a răspuns (pentru gabriel2004o):

Asa. Si 30.000 e un rezultat acceptabil pentru tine atat timp cat ai voie sa te plimbi. Asta pana iti moare cineva apropiat

| gabriel2004o a răspuns (pentru goguPatent):

Iar de cancer se moare anual la nivel european în jur de 50.000 de locuitori. Pentru asta de ce nu stam in case?

| goguPatent a răspuns (pentru gabriel2004o):

Hai ma... sustine discutia cu argumente valide macar. Cum poti sa fii cu o asa comparatie?

| gabriel2004o a răspuns:

Noi ca ultimii prosti ne-am impanicat de la 100 de cazuri si am fost inchisi in case. Deci se poate sa fim iar inchisi

| goguPatent a răspuns (pentru gabriel2004o):

Faptul ca nu avem mii de morti in momentul asta si spitale fara locuri pentru bolnavi inseamna ca am fost prosti ca am luat masuri preventive din timp?

| anonim_4396 explică (pentru goguPatent):

Vezi ca foarte multi morti au fost nedeclarati. Abia acum mai iasa la iveala cifrele ascunse. Mult date sunt ascunse de ochii publicului pentru a da bine.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

A da bine la ce?
E un melanj de idei incredibile pe aici pe site. Unii se plang ca sunt raportati prea multi aiurea, altii prea putini. Nimeni nu stie sa explice de ce si cum, da toata lumea are idei

| Raul1472627 a răspuns (pentru gabriel2004o):

Pai da....Si sa nu uitam ca din cauza unei gripe(nici aia ca e mai slaba virusu de 10 ori) ne-au bagat astia in case!
Werner cu Orban prea s-au indragostit de starea de urgenta! Le convine ca stam inchisi si primim amenzi aiurea!
Poate ne vor inchide toata iarna pentru ca e sezonul de gripalaughing
La cat de prosti is astia nu m-ar mira

| gabriel2004o a răspuns (pentru goguPatent):

Asa au fost si englezii dar tot i-au lăsat afara pe oameni iar acum 3 zile le-au dat voie sa lucreze iar noi nici jumate nu avem cat ei si suntem sechestrați

| goguPatent a răspuns (pentru gabriel2004o):

Asa, si englezii au 200.000 cazuri si 30.000 morti. Despre ce vorbim?

| RalucaClaudia a răspuns:

Cred ca e o idee proasta sa relaxam situatia de pe 15, pentru ca vor fi turme de oameni pe strada, si clar cifrele vor urca si mai mult catre infectati de CoVid

| anonim_4396 explică (pentru RalucaClaudia):

Oricum cifrele au fost ascunse de la inceput. Plus ca persoanele care au murit din cauza altor boli se spune ca au murit de Covid.