| Nustiu26357 a întrebat:

Credeti ca va reveni starea de urgenta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, totul depinde de evolutia pandemiei in urmatoarele zile.

| StefanDrg a răspuns:

Daca cazurile de covid continua sa crească. Da. Din 15 iulie or sa bage stare de urgență din nou. Cu declarații si etc. Daca nu mai cresc cazurile nu mai baga

| iChristiaN47 a răspuns:

Cazurile cu noul tip de coronavirus, SARS-CoV-2, tind să crească pe zi ce trece, lumea a început să renunțe la purtarea măștilor și a mănușilor. Este foarte probabilă revenirea stării de urgență.

În opinia mea, a fost o mare prostie trecerea la starea de alertă, s-a făcut într-un moment nepotrivit. Spitalele lucrează în continuare la foc continuu, mereu noi internați depistați cu noul coronavirus.

Lumea și vorbind la nivel intern, românii au început să neglijeze foarte mult această situație și au început să-și piardă încrederea în existența acestui virus.

| Dragosdoar a răspuns (pentru iChristiaN47):

Spitalele lucreaza la foc continu pentru ca sunt internati pacienti asimptomatici. Nu au simptome, nu au ce continua in spital.
De ce sa se interzica din nou drepturile fundamentale oamenilor? De asta au murit oamenii la revolutie? Esti de acord cu bazaconiile astea? De ce sustineti dictatura oameni buni? Daca idiotii nu se proteaja sa fie sanatosi, dar daca guvernul baga iar stare de urgenta ar fi o mare bataie de joc fata de drepturile oamenilor.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Sper că ești ironic

| Dragosdoar a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu nu sunt ironic, ce te face sa crezi ca dictatura unui guvern ca PNL te proteaja de virus?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu cred asta (totuși e mai bun decât psd)

dar totuși, în condițiile astea nu e vorba de drepturile fundamentale ale oamenilor, cum adică cei asimptomatici nu au ce căuta în spitale? asta ar însemna că li se dă dreptul să îmbolnăvească alți oameni, asta nu e deloc ok