| Frank51 a întrebat:

Credeti ca USR se va schimba in viitor, fiind un partid tanar (si posibil destept) si se va orienta spre dorinta oamenilor? Sau orice partid ar fi la putere oricat de pasnic, tot se va reorienta in momentul in care da de putere? Deja au pierdut mult cu toate tampeniile pe care le-au facut, ei chiar nu vad asta? Cred ca nu le pasa. Cred ca oricine ar fi la putere oricat de ok ar fi oamenii, tot va fi goana dupa putere. Solutia din pacate ar fi chiar socialismul (desi nu il sustin).

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Usr e format din tehocratii sa le zicem asa si nu din politruci care pupa toti in cu.r. Problema este ca fiind atatea pareri au nevoie si un lider puternic care sa stie ce voci si ce sa scoata in fata la inaintare. Si asta lipseste USR ului. Daca se aduna rapid si nu mai pierd capital de imagine poate in 10 ani vor deveni o adevarata forta care sa traga Romania inainte. Dar pentru asta au nevoie fie ca Barna sa dovedeasca ca e bun manager si lider ceea ce nu a facut fie isi cauta alt lider, Eu cred ca fuziune cu Plus unde omenii sunt mai maturi politic ar fi cel mai bun lucru pentru ei.

| Frank51 explică (pentru suntserios):

Liderul duce in fata tot ce s-a discutat si stabilit de partid. Daca liderul aduce in fata doar rahaturi, atunci in spate s-au discutat doar rahaturi. Nu este nevoie doar de un nou lider, ci si de o noua abordare, care deocamdata intarzie, si cu cat intarzie mai mult cu atat este mai rau pentru partid. Nu vreau sa ma intelegeti gresit, chiar sustin partidul si sunt constient ca este singurul capabil sa faca ceva, dar deocamdata nu-s capabili de nimic.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti serios? Solutia ar fi MERITOCRATIA. Socialismul suedez, da. Ii vezi pe imbecilii astia ai nostri renuntind la privilegii? Apropos de USR care fac timpenii... ia uite ce timpenie geniala au reusit: https://www.digi24.ro/......ri-1235902
Daca vrei sa vezi doar belelele lor, le vezi pe alea. Pe de alta parte, daca vrei sa vezi partile bune... si legat de datul de putere, depinde de oameni si de ce au intrat in politica. In USR e procentul cel mai mare de oameni de buna-credinta dintre toate partidele - alaturi de Plus. Buba e ca sunt si multi oportunisti si cozi de topor pe acolo...

| Frank51 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, au reușit multe, dar încă este un partid relativ nou, care nu este în control. Atunci când(și dacă) va avea control total tot nu o vom duce bine, pentru că există oameni răi și la ei. Deocamdată au făcut doar ceea ce era inevitabil să facă, ceea ce făcea orice alt partid ca să tacă lumea, important este ce vor face peste 2-5-10 ani, asta dacă vor avea ocazia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Ce e prostia asta cu "nu" in brate ma rog? In USR sunt majoritari oamenii de buna-credinta si e important sa ramina asa, e atit de simplu. Faptul ca o vom duce bine sau nu depinde in mare parte de noi. Indiferent de cine e la conducere, nu iti va spune "arunca hirtii pe jos" sau "fii mirlan ca ai voie" si altele de genul.

| TristanTzara a răspuns:

"Puterea absolută corupe absolut" spun unii, dar eu nu sunt de acord, mai corect e ce a spus Abraham Lincoln, "Puterea dezvăluie adevăratul caracter al unei persoane". Deși ce-i drept persoanele ce ar abuza Puterea în general sunt cele ce sunt atrase mai mult de a o avea.

Despre politică, nu prea vreau să discut. Dar am să-ți dau un sfat: Nu vota niciodată pentru un partid, votează în funcție de ce propun sau în funcție de ce propune candidatul/candidații, ori cum a/au acționat în trecut când a mai deținut o funcție.