| chuckmanson a întrebat:

Credeți că va fi posibil sa fie și Coreea de Nord libera din nou într-o zi? Cat credeți că mai ține comunismul la ei?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Mai ține. Oamenii nu se pot rascula, fiindca nu considera ca trebuie sa se rascoale. Ei cunosc o singura varianta a standardului de viata. Cel oferit de dictatorul lor. Ei nu stiu cum e in afara, nu stiu cum bat palma marile puteri pentru inavutire pe urma muncitorilor de duzina. Ei au alte preocupari. Sa munceasca, sa munceasca, sa munceasca, sa elogieze pe dictator si sa nu creeze probleme.

Iar dictatorul pare ca-i merge bine acolo pe tron si nu se-ncumeta sa opreasca ospatul. Ce? Tu te-ai detrona singur? Dar populatia? Nici ea. Dar fortele occidentale? Nici ele. Sunt co-interesate in mai multe aspecte.

2 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Statele Unite normal ca iau pozitii strategice impotriva unor state. Din interese legate de cine detine puterea economica mai mare in lume. Deja s-au confruntat cu UE si astfel au sustinut Brexitul. Acum au conflicte economice cu China, incat numai cu un stat precum Coreea de Nord n-ar mai vrea sa aiba de-a face acum. Ei mereu gandesc strategic. Cat timp le merge altora prost (Europa, Middle East, Coreea de Nord), lor le merge bine si concurenta economica mondiala e redusa. Iar daca pot, intervin chiar ei sa reduca concurenta (vezi razboiul comercial SUA-China).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Libera" re referi la a nu mai fi stat comunist sub Teroarea lui Kim Jong Un a carui guvernare duce la un nivel de trai inferior, infometeaza populatia? In schimb Corea de Nord sa intre sub conducerea Americii care in timpul razboiului dintre cele 2 Coree a folosit atacuri strategice vizand civilii?