| Marcian a întrebat:

Cu privire la noua taxa auto: am inteles ca daca ai o masina cumparata inainte de 2007 si vrei s-o vinzi trebuie plataita o taxa foarte mare. Prima intrebare ar fi de catre cine? De catre vanzator sau cumparator? A doua intrebare ar fi daca vinzi o masina la mana a treia(o masina ce a mai fost vanduta o data) se mai aplica legea?

Răspuns Câştigător
| AdiSR a răspuns:

1. Cine o înmatriculează ăla plăteşte taxa, tu o poţi vinde şi fără să fie înmatriculată.
2. Poate să fie şi mâna a cincea dacă maşina este deja înmatriculată nu mai ai treabă cu taxa de înmatriculare, toată treaba este dacă nu este înmatriculată, poate să aibă 10 proprietari înainte, taxa este aceiaşi dacă nu a mai fost înscrisă

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa va fi platita de cel care trebuie sa o inmatriculeze pe numele sau, deci de catre cumparator. Raspunsul la a doua intrebare depinde de data cand ai inmatriculat-o tu, n-are importanta de cate ori a fost vanduta pana atunci. Numai bine!

| harciog a răspuns:

O cumperi, ii dai banii omului pe baza unui act de vinzare cumparare la botul calului cum s-ar spune dar nu o inmatriculezi pe numele tau ci o lasi in circulatie pe numele respectivului revenindu-ti sarcina sa platesti impozitul in fiecare an sau eventualele contraventii trimise pe adresa proprietarului, dar pentru asta trebuie sa-i dai respectivului adresa ta.In felul asta nu mai esti nevoit sa platesti unor golani(nu pot sa-i cataloghez altfel in cazul asta)inca de doua ori cit face masina.Cind vrei sa scapi de ea la remat sau in alta parte, procura la notar cu proprietarul precum ca te ocupi tu de toate actele, 40 de lei, ura si la gara dar tot nu le dai lor taxa de 2-3000 de euro ca doar n-ai innebunit.