| GEORGEL2012 a întrebat:

Ajutati-ma sa inteleg si eu ceva: eu daca cumpar o masina la mana a doua platesc taxa auto? dar daca sa spunem ca masina mi-o face cineva cadou adica mi-o da gratis! nu pot sa-i schimb doar prioprietarul, trebuie sa platesc taxe, etc?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent cum obtii proprietatea masinii trebuie s-o inmatriculezi si sa platesti timbrul de mediu.
Nu se plateste acesta daca masina a fost inmatriculata inperioada 2007-2011 si nu s-a cerut restituirea taxei de inmatriculare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat schimbi proprietarul asta inseamna inmatricularea masinii, iar taxa o platesti pentru orice masina la care acesta taxa nu sa platiti deja

| Sypp a răspuns:

Masina este inmatriculata in RO?