| Vapaie a întrebat:

Cum as putea sa-i fac buletin unui adolescent de 16 ani, eventual sa-l iau in spatiu la mine? Adolescentul este la tara, tatal lui nu l-a interesat sa ii faca buletin pana acum si nici nu are de gand sa-i faca in viitorul apropiat... tatal adolescentului nu este de acord sa-l iau in spatiu la mine la oras. Am facut programare la politie sa vina sa-i faca buletinul dar nu a vrut sa mai vina....eu as dori sa ajut in continuare acest adolescent. Sa astept sa devina major sa faca 18 ani sa-l pot lua in spatiu pentru a-i face buletin daca tatal lui nu doreste sa-i faca? As dori sa-l inscriu peste 1 an si la scoala de soferi, dar fara buletin nu se poate. Multumesc anticipat pentru raspuns.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l primesti in spatiu si fara acordul parintilor, dar respectivul trebuie sa fie de acord.
De asemenea poti anunta politia, ca sa-l amendeze pe parinte si apoi poate se va conforma sa mearga cu baiatul, pentru ca acesta sa obtina carte de identitate.

| Vapaie explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu pot face buletin adolescentului fara acordul tatalui, tatal lui bea zilnic, o amenda nu cred ca i l va face sa vina sa i faca buletin, mai are2 frati mai mari, unul are buletinul expirat, celalalt am inteles ca nu are deloc buletin, fratii au aproximativ 20 si 21 de ani, nu au vrut nici ei sa vina sa si rezolve problema buletinelor cand am facut programare.

| Salontanul a răspuns (pentru Vapaie):

Poate ca daca nu-si va plati amenda va fi condamnat si pus sa lucreze in folosul comunitatii! Poate se trezeste din betie!

| mi25 a răspuns:

Ia legatura cu autoritatea tutelara din cadrul primariei si vezi ea ce zice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asigura-te intai ca baiatul vrea sa vina la tine si ca isi doreste buletin. Altfel, e degeaba ce vrei tu.

| Vapaie explică (pentru anonim_4396):

Baiatul i si doreste sa vina la mine, tatal lui bea zilnic, mama lui vitrega la fel bea de rupe, baiatul i si doreste buletin si sa scape din acel iad, Adolescentul merge la scoala eu as dori sa i l sprijin in continuare sa faca un liceu sau scoala profesionala, o scoala de soferi....adolescentul este acum in clasa a 8 a. A fost batut crunt de foarte multe ori de tatal lui, are o frica foarte mare fata de tata, trimis la munca prin sat, banii castigati de el ii lua tatal si ii dadea pe bautura. Tatal nu doreste ca adolescentul sa plece de acasa ca este o sursa de venit pentru el. Mama lui adevarata este decedata.