| anonim_4396 a întrebat:

Cum au reușit americanii sa trimita un rover la 460 milioane de km (nu 4 km) si inca nu avem tratamente pentru boli grave laughing că au bani stiu dar de ce nu se investeste in altfel de cercetari?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avem zeci de tehnologii si tratamente inovatoare in medicina.

| Nume6 a răspuns (pentru suntserios):

Hai jură tu că avem pe icoană

| Apokales a răspuns (pentru Nume6):

Jur eu in locul lui. Google investeste acum in amortalitate, dar n-o sa avem cu totii bani pentru asa ceva daca va fi lasat liber pe piata.

| Nume6 a răspuns (pentru Apokales):

Fake nu am auzit despre asa ceva

| Apokales a răspuns (pentru Nume6):

Am incercat si eu, iti dai seama laughing.
Asa am citit in cartea lui Harari.

| suntserios a răspuns (pentru Nume6):

Haha loool, icoana e doar un tablou pentru mine. Țeapă.

Ia si investighează putin cate boli au fost eradicate numai. Cate operații complexe si complicate se fac, transplant de organe, operații cu laser. Etc etc. Looool

| Nume6 a răspuns (pentru suntserios):

Hai dă tu niște exemple, a tine sub control nu e tot una cu a trata

| suntserios a răspuns (pentru Nume6):

Ce exemple sa iti dau?
Variola, poliomielita... Boli eradicate. Una de tot, una pe jumate de glob.
Vrei exemple de tratari?
Operații la ochi cu laser, cataracta, miopie.

Transplantul de plămâni, rinichi, inima

Penicilina

Tratamente cu Celule stem

Aparatele rmn

Ecografia

Sau tu ce vrei sa auzi? Ca nu exista tratament pentru cancer si hiv?

| Drimmero a răspuns:

Unele boli sunt netratabile, daca ai ghinionul sa le faci (da, trebuie sa ai ghinion maxim) ti se poate pune crucea. Se investesc carute de bani in cercetare, in tratamente, dar la unele boli asa e natura lor sa fie de netratat, cancerul si multe altele daca se vor trata in orice stadiu, atunci omenirea chiar e high level.

| Nume6 a răspuns (pentru Drimmero):

Acele "tratamente" doar tin boala sub control iti dau si un ex tiroida autoimună te umflii de medicamente

| Drimmero a răspuns (pentru Nume6):

Doar atat, o tii sub control, dar de tratat nu se poate pune problema, nu dau cancerul neaparat ca exemplu, scleroza o alta boala care n-are tratament si e mortala, mai intai te face leguma apoi iti ia viata, diabetul o alta boala care n-are tratament, nu e direct mortala insa e o poarta pentru afectiuni mai grave, deci indirect te poate rapune, epilepsia o alta boala fara tratament, cred ca putem scrie pana maine bolile care au ''ameliorare'' insa tratare nu.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Nume6):

'eloooo Gica Contra
orice zice ceva orice, tu sari ca nu e asa
insasi vaccinul anti-covid e facut cu ARN si nu cu virusi morti, care e o tehnologie... REVOLUTIONARA
dar sunt sigur ca acum o sa, sari, ca nu e asa, ca nu mai e vaccin d'aia, ci tratament, NU?!?

| Nume6 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eu vorbeam strict de boli nu de vaccinul anticovid care e pentru un virus așa că. happy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Nume6):

Rrrright, deci sunt off-topic, NU?!?
covid nu e boala e virus... DAAAAAAAAAAAAAAAA
dude, FFS, vaccinul ala previne o boala, faptul ca se zice ca "ai covid" si nu ai facut gripa (care e tot de la un virus), nu inseamna ca nu e boala

credeai ca ai gasit chichita, dar inca odata, Gica Contra

| Frank51 a răspuns:

Una e să te deplasezi cu o bucata de fier, alta e să dezvolți o tehnologie la nivel nanometric. Pur și simplu sunt 2 chestii total opuse.

| johnnny123 a răspuns:

1. Chiar daca tie ti se pare ca este mult mai complicat sa trimiti un rover pe Marte decat sa gasesti un tratament universal pentru cancer, in realitate lucrurile nu stau deloc asa. Corpul uman este un sistem de o complexitate uriasa.

2. Cercetarea medicala evolueaza si ea intr-un ritm foarte alert, nu stagneaza. Dovada ca in mai putin de un an a fost dezvoltat un vaccin impotriva unui virus despre care nu se stia nimic.

Iar in ultimii 30-40 de ani s-au dezvoltat tratamente pentru o gramada de boli care inainte erau considerate incurabile.

3. Daca tu crezi ca cercetarea medicala este mai slab finantata decat calatoriile spatiale, te inseli.