| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca ar fi aratat lumea daca Germania Nazista alaturi de Japonia ar fi castigat cel de-al doilea razboi mondial? Sa presupunem ca Albert Einstein ar fi fost capturat de nazisti si fortat sa creeze bomba atomica.Astfel Germania Nazista ar fi asaltat Statele Unite si Rusia cu bombe atomice fortandule sa capituleze.Restul statelor s-ar fi predat si ele inlcusiv Romanii care au intors armele.

In felul acesta Germania Nazista alaturi de Japonia ar fi ocupat intreaga lume.
Cum va imaginati lumea la peste 71 de ani de ocupatie Nazista -Japoneza?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand sa lamurim un lucru: Albert Einstein nu a participat la programul american de cercetare si construire a bombei atomice. El doar a trimis o scrisoare Presedintelui american in legatura cu aceasta si, din cate se stie, l-a convins sa demareze programul.
In al doilea rand eu cred ca nici cu bomba atomica Germania si Japonia n-ar fi putut castiga razboiul, mai ales ca, atunci cand a fost construita, deja razboiul era pe sfarsite.
In al treilea rand cele 2 state, chiar castigand razboiul, nu ar fi putut ocupa intreaga lume, ar fi fost multe tari neocupate.
In al patrulea rand se pot spune destule cum ar fi aratat lumea in caz de "ce-ar fi fost daca" si este greu sa afirmi sau sa combati, cu argumente temeinice, o anumita parere sau alta.
Asa fiind n-as putea spune ca ar fi fost mai bine sau mai rau decat acum, mai ales ca, in timp, se puteau schimba atatea.

| GdX a răspuns:

Eram o Europa mult mai dezvoltata si mai civilizata.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu-mi pot imagina, ceea ce stiu tu esti singurul care a facut-o. Ai fi bun pentru a deveni regizor de film! Pe cand unul? (ma multumesc si cu un scurt metraj din partea ta big grin )

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Numai aparatura profesionala costa milioane de euro.
Nici nu mai vorbesc de licente si actori..Deci nu prea curand.
Nu pot sa spun ca am o imaginatie bogata dar cunosc ceva istorie si am vazut multe filme.Foarte multe.

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ti trebuie de milioane de euro, ci doar de imaginatie, un exemplu de tutorial :P https://www.youtube.com/watch?v=XqlR2T5Ztyo

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea imi pot imagina... cred insa ca nu ar mai fi existat tigani, cel putin nu in Europa (clar nu ar mai fi existat evrei).

Romania posibil sa fi ramas o monarhie in continuare
Europa de est nu ar mai fi fost sub dominatie comunista (cine stie daca le ar fi fost bine sau nu)
Restul lumii, Asia, Africa America nu cred ca ar fi fost influentate enorm

| Drimmero a răspuns:

Nu mai faceam parte din lumea a 3-a si nu mai eram atinsi puternic de catre comunisti,, traiam in spirit german acum si probabil in Europa se vorbea germana/

| minrest a răspuns:

Albert Einstein nu a lucrat la bomba atomica si nu era fizician atomist. Hitler considera fizica atomica ''stiinta evreiasca'' si a oprit cercetarile in Germania. Daca Germania fi castigat razboiu, azi in Europa ar fi domnit o tiranie mai oribila decat cea comunista, care in plus nu ar fi putut cadea din interior. DAR nu a castigat, tocmai pentru ca o astfel de tiranie nu este eficienta. Nu uita ca Hitler ocupa aproape intreaga Europa si o mare parte din Rusia, dispunea de toate resursele si industria din Germania, Franta, Italia, Cehia, Ucraina, Belarus, etc. Nu arma atomica i-a lipsit.

| PotatoMaster a răspuns:

La un moment dat Hitler ar fi murit, atunci ar fi fost o sansa ca Germania sa se schimbe, la fel si japonia