| AlexDorinel a întrebat:

Cum era pe vremea comunismului cu mamele minore? Știu ca nu aveai voie avort și femeile erau încurajate sa facă copii,dar era ca în ziua de azi sa se promoveze mamele minore?

Eu cred ca erau mult mai puține mame minore din cauza ca copii nu aveau net sa afle toate tâmpeniile ca în ziua de azi, iar dacă se afla ca erai mama(minora) cred ca erai dat la o parte de toată lumea.

8 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Mai, tu chiar nu citesti ce se scrie? Tinerii de azi fac mai putin sex decat cei de acum 30-40 de ani.
Fetele puteau sa se casatoreasca de la 16 ani.
Si pe timpul comunismului se putea face avorturi in cazuri speciale: viol, minore sub 16 ani.

| zilog a răspuns:

Era un fenomen normal si incurajat de societate asa ca nu era discriminare ca mama era minora
chiar mama mea m-a facut pe mine la 17 ani

asa ca a putut sa se duca in continuare la liceu chiar la zi
azi este mult mai multa discriminare
acum daca esti gravida nenorocitii de la ministerul invatamantului si directorii de scoli licee nu te mai lasa sa mai continui liceul la zi ca sa nu dai cumva iedi si altora ca ar putea sa se muta si ele si sa nu fii un exemplu negativ ca si cand ai fi o pata neagra pentru liceul respectiv
ca si cand tu ai nevoie neaparata sa mergi la seral
si cand tu esti clasa a 12 a obligatoriu nenororcitii de directori te baga sa mergi la seral in loc sa te lase sa te duci la bac pentru ca au si ei plan de ocupare a liceului la seral si au nevoie de elevi si acolo
mai ales ca seralul in genaral nu mai este gratis ci est epe bani care ii iau directorii respectivi
asa ca au tot interesul sa te nenoroceasca si sa te trimita la seral sa mai faci inca 2 ani implus
pentru ca seralul este de 13 clase
adica liceul la seral dureaza 5 ani nu 4 ani

Răspuns utilizator avertizat
| ioan452 a răspuns (pentru AlexDorinel):

" Normal ca trebuie sa fii discriminat " cred ca esti tot un copil de 12 ani, altfel nu-mi pot da seama cum sa ai așa mentalitate de ****.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ioan452):

Nu e de 12, dar tot pe acolo ca mentalitate, din pacate. Sa il iertam si sa il inghitim asa, ca poate-poate o mai invata cate ceva, desi vad ca slabe sanse. Ca sa raspund la intrebare, AlexDorinel, in comunism statisticile MINTEAU GROSOLAN. Erau mame minore, erau crime, erau violuri, erau bolnavi de SIDA, insa regimul baga gunoiul sub pres. Ia mataluta frumos si urmareste pe YT ceva documentare independente facute despre/in Coreea de Nord de catre unii-altii si poate, sper din tot sufletul, ca o sa intelegi ceva...

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dap, statisticile erau pentru propaganda (interna sau externa).

De ex. productia la hectar de porumb era asa de mare (in statistici) pentru ca altfel regimul se temea ca va fi criticat daca exporta alimente in timp ce tara sufera de foame. Dar in mod real productia nu era mai mare decat in alte tari.

| chuckmanson a răspuns:

Singurii care promovează mamele minore sunt fanaticii religioși, popii care fac campanii anti avort și anti educație sexuală, și politicienii care o ard cu "tradiția" și "inocența" și alte c*caturi similare și interzic educația sexuală.

| hacktek a răspuns:

Existau si pe vremea comunismului mame minore, dar statistic vorbind, mai putine decat in ziua de azi.
Avortul era interzis prin lege, dar totusi se practia pe ascuns, cu spaga.