| anonim_4396 a întrebat:

Ce pateai pe vremea comunismului daca erai barbat(20-25 ani) si aveai pantaloni scurti,haine colorate,creasta,barba si mustata? Din cate am auzit nu aveai voie, da in ce sens? Iti dadea o amenda sau te bateau militieni? TAtal meu a zis ca un prieten de al lui, care avea plete(si 16 sau 17 ani), a fost prins de maini si i sa taiat parul cu cutitu de catre un militian.Care erau masurile in caz ca erai imbracat diferit si iesit in evidenta si daca aveai par facial sau freze mai iesite din comun? Fara linkuri, doar experienta propie.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tatal meu are plete si barba de la 20 de ani. Toata tineretea, si nu numai, a purtat blugi, nu a avut niciodata probleme, nici macar la facultate, cu exceptia cand a trebuit sa castige increderea socrilor, actualii mei bunici din partea mamei.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Atunci depindea doar ce suparari sau chefuri avea securistu respectiv?

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul este mereu undeva pe la mijloc. Sa nu crezi tu ca in spatele fiecarui om stateau doi securisti:unul ziua, altul noaptea. Este adevarat insa ca daca dorea, putea sa-ti faca zile negre si un amarat de militian.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal meu nu mi-a zis asta sa ma sperie ca sa nu port freze ciudate, din moment ce port creasta, e care el mi-o aranjeaza :p