| RAY a întrebat:

Cum este cu vânzarea unor imobile daca ai copii?
Un apartament luat dintr-o casatorie dar avand copil adult il poti vinde?
O casa luata dintr-o casatorie dar copii fiind minori o poti vinde?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cat timp esti singurul proprietar poti vinde casa fara nici o problema, copiii au dreptul doar la mostenire, dupa ce ai decedat.
2.Nu inteleg cum este cu "casa luata dintr-o casatorie".
Probabil ca te referi la o casa luata in timp ce erai casatorit si ai avut copii cu sotia respectiva.
In acest caz casa este proprietate comuna si sotia are dreptul de proprietate, de regula, pe jumatate din casa.
Pot fi 2 situatii:
a). Sotia traieste si atunci nu poti vinde casa fara acordul ei, cel mult poti vinde singur jumatate din casa.
b).Sotia a decedat si atunci trebuie sa faci procedura succesorala, caz in care tu mostenesti 1/4 din partea sotiei si copiii mostenesc 3/4 din partea mamei, indiferent ca sunt minori sau majori si nu poti vinde partea lor.

| RAY explică (pentru Ioandelasal):

În prima căsătorie a cumpărat un apartament dar copilul e adult ii plătește pensie alimentara, în a doua căsătorie a cumpărat o casa dar are copii mici, dar dacă soția nu a muncit tot ii revine ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Da, ii revine si sotiei.