| imihaistoian a întrebat:

Daca mama sotiei a carui apartament este propietar te-a luat in spatiu cu acte si ai doi copii, te poate da afara din casa ca tata si sotia sa ramana cu mama si copii în casa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama care este proprietar al apartamentului, nu invers, cum ai scris.
Te poate evacua fortat, cu executor judecatoresc, daca nu pleci de bunavoie, bineinteles dupa ce a obtinut o hotarare de evacuare.

| imihaistoian explică (pentru Ioandelasal):

Scuze, aaa ok asa, eu vorbesc legal fara certuri sau ca nu vrei sa iesi ci cum se face. Acum am înţeles.

24 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Da. Te poate da afara din casa daca vrea. Cu executor sau mai simplu scotandu-ti lucrurile in fata usii si schimband yala.
Copiii nu-i poti lua fara acordul mamei.
Tu daca vrei ca copiii sa locuiasca cu tine trebuie sa ai conditii sa-i intretii. Sa ai o locuinta, un loc de munca stabil si sa convingi instanta ca mama lor nu e in stare sa-i creasca si sa le dea o educatie buna. Altfel instantele stabilesc domiciliul copiilor impreuna cu mamele lor.

| imihaistoian explică (pentru Lioana):

Pai daca ai facut act de luare in spatiu mergi la politie si ii arati ca este adresa ta din buletin, cum te poate da afara fara ordin judecatoresc? trebuie sa ai o locuinta cumpatata sau poti sa si inchiriezi?

| Lioana a răspuns (pentru imihaistoian):

Ce act de luare in spatiu? Te referi la semnatura pe care a dat-o proprietara imobilului ca accepta sa ai domiciliul la ea? Aceea nu e cu termen. Se poate razgandi oricand. Nu tine pana iti expira tie buletinul si nu iti da dreptul de a locui acolo fara acordul proprietarilor.
Da. Poate fi si o locuinta inchiriata daca ai conditii bune si un venit substantial dar te-ar avantaja mai mult daca ai avea o locuinta proprietate personala pentru ca concurezi cu mama copiilor care are unde locui fara a plati o chirie.
Dar de ce vrei sa iei copiii la tine? Oricum ai dreptul sa-i vizitezi si sa te ocupi de ei.

| imihaistoian explică (pentru Lioana):

Nici mama nu are, că apartamentul este al lui masa, deci numai să îi facă un contract, că presupun ca nu poate să ii ducă la masa fără acordul tatălui. Îi vezi şi eşti tată dar nu decizi pentru educaţia lor, unde stau, mediul, nu îi vezi oricând, nu faci regulile şi atunci devine complicat. Dacă îi duce la ţară?

| imihaistoian explică (pentru Lioana):

Da, semnătura aia, ce valoare are?

| Lioana a răspuns (pentru imihaistoian):

Astea sunt efectele divortului. N-ai ce face.

| Lioana a răspuns (pentru imihaistoian):

Semnatura aceea are valoare doar pentru emiterea actului de identitate. Ca iti poti trece acea adresa in buletin. Nu iti da alte drepturi.

| mi25 a răspuns:

Depinde de ce statu au persoanele: cu domiciliu sau doar cu resedinta, adica calitate de chirias.
Politia nu se baga la asa ceva, decat daca este scandal.
Daca persoana respectiva are stabilita doar resedinta - deci este chirias - se poate da afara din locuinta in conformitate cu cu prevederile contractului de inchiriere. Daca contractul este incheiat impreuna cu familia lui, se da afara intreaga familia - in acte - si se incheie contract nou cu sotia. Daca persoana respectiva nu vrea sa paraseasca lcuinta, se apeleaza la executorul judecatores, acesta avand posibilitatea sa apeleze la politie.
Daca o persoana are domiciliul la acea adresa si nu vrea sa paraseasca casa, numai cu hotarare judecatoreasca poate fi dat afara, apelandu-se in caz de nevoie la executorul judecatoresc.

| Yuoia a răspuns:

Daca comportamentul tau nu este corect, te poate da afara. Indiferent de acte. Nu esti proprietar.

| imihaistoian explică (pentru Yuoia):

Si dacă este corect dar nu te mai intelegi cu sotia si vor doar sa scape de tine sa ramana cu kinderii? Cum te dau, verbal sau in instanta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru imihaistoian):

Tu vei fi evacuat din apartament doar în prezența executorului.

| Yuoia a răspuns (pentru imihaistoian):

Esti sigur ca e corect?
Fiecare parte (tu si ei) vor aduce dovezi.
Te pot da afara si numai cu politia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru imihaistoian):

Din momentul ăla nu mai ai nici un drept să intri în apartamentul ăla.

| imihaistoian explică (pentru anonim_4396):

După ce se adreseaza instantei si are hotărâre de evacuare corect?

| anonim_4396 a răspuns (pentru imihaistoian):

Numai după procesul de evacuare.

| imihaistoian explică (pentru anonim_4396):

Să nu exagerăm, întrebarea era procedural cum se întâmplă, la politie să ce să mă scoată din apartamentul în care m-a luat în spaţiu şi am buletinul pe el dacă este un comportament normal? Non sens, vorbim în caz normal, soacra nu mai vre sa stai la ea in apartament fara sa ii faci ceva ca nu te intelegi cu fiesa de exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru imihaistoian):

Fără proces nu poți fi evacuat.

| imihaistoian explică (pentru anonim_4396):

Cat dureaza un proces de evacuare? Esti luat in spatiu până expiră buletinul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru imihaistoian):

NU contează că ai buletinul expirat, numai după proces vei fi evacuat.

| imihaistoian explică:

Eu intreb procesul cât durează, nu există un preaviz de evacure, nu eşti şi tu notificat, de ce se vorbeste cu forta asa si ca si cum.nu ai vrea sa pleci, ci cum se procedează.

| anonim_4396 a răspuns (pentru imihaistoian):

Eu îți spun cum se procedează ca să știi.

| imihaistoian explică (pentru anonim_4396):

Te poate ameninţa, ţipa.la tine santaja, umili? Pot să facă asta şi să ramână ele cu kinderii, tu pti sa ii iei de acolo fara acordul.mamei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru imihaistoian):

Eu ți-am spus ce poate face un proprietar care evacuează pe cineva din casa lui. Divorțul și ce spui tu NU au legătură cu evacuarea.