| magda1933 a întrebat:

Vreau sa vand o casa. Suntem 2 proprietari, eu si fratele meu, acesta cu domiciliul in strainatete. Recent a murit. Are acolo o sotie si 2 copii minori. Cum pot vinde casa?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vinde doar partea ta din casa si trebuie facuta procedura succesorala si partajul, ca sa stii ce parte poti vinde.
Mostenitori ai fratelui tau sunt copiii si sotia acestuia. Doar daca acestia ar da declaratii de neacceptare a succesiunii ai putea mosteni tu si partea fratelui (daca nu mai aveti frati/surori sau parinti).

| magda1933 explică (pentru Ioandelasal):

Eu vreau sa vand toata casa impreuna cu cumnata. Ce trebuie facut, ce acte trebuie mai ales ca sunt mostenitori minori?

| Ioandelasal a răspuns (pentru magda1933):

Ti-am spus ca nu puteti vinde casa fara a face procedura succesorala. Mostenitori sunt cumnata, cu 1/4 parte din jumatatea fratelui (1/8 din toata casa) si copiii minori cu 3/4 parte. Abia dupa aceasta se va putea vinde casa si la copii va trebui numit un curator pentru vanzare.

| magda1933 explică (pentru Ioandelasal):

Copii si cumnata sunt cetateni americani, cine e curatorul? De acolo sau de aici?

| Ioandelasal a răspuns (pentru magda1933):

Si nu si-au pastrat si cetatenia romana?

| magda1933 explică (pentru Ioandelasal):

Unul din copii e nascut acolo si nu are cetatenie romana.

| Ioandelasal a răspuns (pentru magda1933):

Este mai complicat, vor trebui numiti 2 curatori, unul in SUA, pentru minorul cu cetatenie americana si unul in Romania.