| Horodinca_Raluca_1983 a întrebat:

Cum interpretez urmatoarea sentinta
Tip solutie: Ia act de renunţare la judecată
Solutia pe scurt: În baza disp. art. 406 C. proc. civ. ia act de renunţarea reclamantei Tigoianu Ana la judecata acţiunii formulată în contradictoriu cu pârâta Tigoianu Raluca. Respinge cererea reclamantei privind restituirea taxei de timbru. Cu recurs (care se depune la Judecătoria Iaşi) în 30 de zile de la comunicare. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi 03.04. 2018.
Document: Hotarâre 4009/2018 03.04. 2018
Soacra a depus o cerere de renuntare la proces dar dorea restituirea taxei.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca reclamanta (soacra ta) nu a mai dorit sa se udece procesul si a renuntat la judecare. A cerut si restituirea taxei udiciare de timbru dar instanta i-a respins aceasta cerere si a pierdut taxa platita.
Hotararea nu este definitiva, soacra ta o poate ataca cu recurs, in ce priveste restituirea taxei, in termen de 30 de zile de la primirea hotararii, bineinteles daca doreste sa o atace.

| johnnny123 a răspuns:

"Respinge cererea reclamantei privind restituirea taxei de timbru"

Mi se pare destul de ușor de interpretat.

| tamulici a răspuns:

Cererea soacrei a fost respinsă, însă poate fi atacată cu recurs în termen de 30 de zile. Așadar, cel puțin deocamdată, nu e nevoie de nicio restituire.