| GeorgeMihai a întrebat:

Îmi poate traduce careva ca să zic așa, ce poate să însemne asta asta?

Admite excepţia netimbrării contestaţiei la executare invocată din oficiu. Anulează contestaţia la executare formulată de contestatorul B.A.-M. în contradictoriu cu intimata D.A.M ca netimbrată. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria București. Pronunţată astăzi, 27.10. 2020, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

Mulțumesc frumos!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca a fost anulata contestatia la executare facuta de B.A.-M, deoarece acesta nu a platit taxa judiciara de timbru, asa ca poate continua executarea ceruta de D.A.M.

| Violleta2022 a răspuns:

Textul este in limba romana si este foarte clar si explicit ce urmeaza sa se faca intr-o anume procedura judecatoreasca.

In ce limba vrei sa fie tradus, sau doresti explicarea termenilor judiciari?

| zilog a răspuns:

Nu scria cumva pe undeva prin constitutie sau drepturile omului că judecata trebuie să fie făcută pe întelesul omului care este judecat!?
Eu parcă așa găsiem undeva că nu au voie să folosescă termeni judidici pe care nu ii întelegi!
Rog juristii sau avocatii de aici să îmi amintescă dacă există undeva scris că nimeni nu are voie să fie judecat fără ca procesul să fie pe întelesul lui!?

| RaduRobertRO a răspuns:

Inseamna ca a castigat contestatorul B.A.-M. Adica intimata D.A.M a lasat actiunea netimbrată - e o taxa de timbru care trebuia platita, un avocat o sa-ti zica daca in alea 10 zile daca timbrezi se va judeca sau nu. Eu cred ca nu, pentru ca la apel de obicei se verifica ce a fost, nu se merge mai departe daca nu e cazul si prima instanta a dat verdict cortect. Dar un avocat stie mai bine.

| mihai69 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

De fapt, e fix pe dos. A explicat corect @ioandelasal.