| ackym1 a întrebat:

Am constatat un pv de o 1000 lei dar pe site scrie că pv-ul a fost anulat și am fost exonerat de la plata a 500 lei, nu înțeleg nimic.Tip solutie: Admite in parte plângerea
Solutia pe scurt: Admite în parte plângerea contravenţională formulată de petentul.ccc, în contradictoriu cu intimatul Inspectoratul de Poliţie Judeţean,. Dispune anularea procesului verbal seria PBTY nr. din 09.06. 2020 cu privire la fapta contravenţională prevăzută de art.2 pct.24 din Legea nr.61/1991, republicată, cu consecinţa exonerării petentului de la plata amenzii în cuantum de 500 lei. Menţine celelalte dispoziţii ale procesului verbal seria PBTY nr. din 09.06. 2020. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea şi motivele de apel se vor depune la Judecătoria. Pronunţată astăzi, 19.05. 2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre./2021 19.05. 2021

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui locul in care ai participat la scandal.
Pentru participarea la scandal in anumite locuri publice ai primit amenda la maxim, respectiv 1.000 lei. Daca a fost in perimetrul unei scoli sau spital atunci amenda este de la 1.000 lei la 3.000 lei. Probabil instanta a considerat ca amenda este prea mare si a redus-o la 500 lei.
Parerea mea este ca ar fi trebuit sa platesti amenda in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie, ai fi platit doar jumatate din minim, respectiv 100 de lei (in primul caz), avand in vedere ca amenda este de la 200 lei la 1.000 lei.
Daca a fost in al doilea caz plateai tot 500 lei.
Daca nu faci apel atunci va trebui sa platesti 500 lei.

| ackym1 explică (pentru Ioandelasal):

Nu înțeleg o chestie în general amenda se reduce, aici pv-ul ii anunț și exonerat de la plata amenzii

| Ioandelasal a răspuns (pentru ackym1):

Nici eu nu inteleg ce-ai scris: "aici pv-ul ii anunț și exonerat de la plata amenzii".
Ti-am dat o explicatie privind hotararea instantei. Daca esti nemultumit de solutie atunci poti face apel.
P.S. De fapt unde ai participat la scandal?