| JackLime a întrebat:

Bună ziua,

Am următoarea situație: vreau sa fac acte pe casa bunicilor decedati, doar ca trebuie dezbătută moștenirea.
Moștenitorii sunt 3 frați (tata și surorile lui) o soră a trimis declarație ca renunța, una l-a împuternicit pe tata sa o reprezinte. Recent s-a gândit și vrea și cea de a 2-a sora sa renunțe rămânând tot tatei.
Tata fiind imputernicit poate face declarație de renunțare în numele ei?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Nu conteaza daca nu sunt acte pe casa. Trebuie doar sa fie tecuta in cartea funciara sau daca este mostenire recenta, la cadastru. Pe cine este trecuta casa la cartea funciara, acela este proprietarul. Daca este trecuta pe tata tau si cele doua surori, trebuie ca cei trei sa iasa din indiviziune si apoi tatal tau, daca ramane proprietar sa-ti dineze sau s-ti vanda casa.
Daca mostenirea este dezbatuta, tatal tau si surorile lui pot sa-ti vanda sau sa-ti doneze casa, semnand fiecare documentul de vanzare sau donatie.
Intre rude nu exista uzucapiune, deoarece aici este vorba de mostenire. Ori mostenirea este imprescriptibila. Uzucapiunea poate interveni doar atunci cand o persoana lipsita de vocatie la mostenire, foloseste imobilul timp de 10, 20 sau 30 de ani (perioade care depind de situatia concreta)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau a fost imputernicit doar s-o reprezinte la mostenire si, probabil, sa accepte mostenirea.
Matusa ta trebuie sa dea personal declaratia de renuntare la mostenire (o poate face la orice notar public din Romania) ori sa-i dea tatalui tau o procura speciala in acest sens, la fel o poate face la orice notar.

| mi25 a răspuns:

Mostenirea este dezbatuta dupa bunici?

| JackLime explică (pentru mi25):

Da.

| JackLime explică (pentru mi25):

Nu, și e complicat, nu există acte pe roprietati. Ma gândesc sa trec la uzucapiune

| mi25 a răspuns (pentru JackLime):

Nu conteaza daca nu sunt acte pe casa. Trebuie doar sa fie tecuta in cartea funciara sau daca este mostenire recenta, la cadastru. Pe cine este trecuta casa la cartea funciara, acela este proprietarul. Daca este trecuta pe tata tau si cele doua surori, trebuie ca cei trei sa iasa din indiviziune si apoi tatal tau, daca ramane proprietar sa-ti dineze sau s-ti vanda casa.
Daca mostenirea este dezbatuta, tatal tau si surorile lui pot sa-ti vanda sau sa-ti doneze casa, semnand fiecare documentul de vanzare sau donatie.
Intre rude nu exista uzucapiune, deoarece aici este vorba de mostenire. Ori mostenirea este imprescriptibila. Uzucapiunea poate interveni doar atunci cand o persoana lipsita de vocatie la mostenire, foloseste imobilul timp de 10, 20 sau 30 de ani (perioade care depind de situatia concreta)