| Vladutz01 a întrebat:

Cum pot sa reclama un vecin care fura curent de la nisa,? Si ce pedeapsa ar putea avea dacă lași reclama?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta lui constituie infractiunea de furt, prevazuta si pedepsita de art.207 Cod penal, citez:
"ART.208.Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fara consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 12 ani.
Se consideră bunuri mobile şi orice energie care are o valoare economică, precum şi înscrisurile.
Fapta constituie furt chiar dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau deţinerea legitimă a altei persoane.
De asemenea, constituie furt luarea în condiţiile alin. 1 a unui vehicul, cu scopul de a-l folosi pe nedrept."
Poti sa reclami la furnizorul de energie sau la politie.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Interesant ce preocupati sunt unii de ce fac vecinii...
Din cate am auzit, astfel de fapte au iesit de sub incidenta penalului, desi personal mi se pare ca intrunesc toate conditiile pentru a fi considerate furturi. Pedeapsa este facturarea suplimentara a unui consum estimat de furnizorul de energie. Reclamatia se face logic la acesta, el fiind cel pagubit si tot el luand decizia daca va sesiza sau nu organele competente.

| Vladutz01 explică (pentru regis):

Eu am intrebAt deoarece este un vecin extrem de nesimtit care vrea sa facă numai rău.

| Marin_Preda_1949 a răspuns (pentru Vladutz01):

Ca vecinul tau fura curent, pe ascuns, de la ENEL, nu ar fi nici o paguba, caci ENEL-ul ne fura pe toti pe fata! Zi-i sa-ti dea si tie caci altfel il reclami!

| VadTot a răspuns:

112 doi si cazul este rezolvat in cateva zile!
fundita?

| CherryLove a răspuns:

Vecinul tau o sa o incurce grav :[

| beautifulpeople a răspuns:

Te duci la politie si faci o reclamatie

| Messerschmitt a răspuns:

Suni direct la compania de distributie a energiei si le povestesti. De restul se vor ocupa ei. Te asigur ca se vor ocupa atat de rapid si eficient incat vei ramane uimit happy

| Marin_Preda_1949 a răspuns:

Pentru ca ai pus doua intrebari, total diferite, vei primi doua raspunsuri total diferite!
1. Posteaza pe saitul "ENEL S.A." locatia ta cu vecinatatile: N, S, E, si V (Vecinii) si mentiunea...vecinul de la..., fura curent!
2. Si daca esti luat in seama, il verifica si constata daca fura curent. Daca fura se considera furt continuu si poate fi trimes in judecata, daca se constata ca nu fura, te poate da in judecata pe tine pentru calomnie. E o dilema!

| Vladutz01 explică (pentru Marin_Preda_1949):

Pai se si vede pe unde fura are un cablu pe la nisa

| Marin_Preda_1949 a răspuns (pentru Vladutz01):

Asa se fura si la mine in localitate, se legau la nisa. Insa acum ENEL-ul a schimbat toate toate contoarele si le-au montat in niste cutii transparente, aplicate pe peretele de la strada. Contoarele sunt electronice. Stiu si eu, fa o scrisoare la ENEL si nu-ti da numele, o anonima, ca sa nu te puna martor.

| Vladutz01 explică (pentru Marin_Preda_1949):

Ok mersi de răspunsuri.