| TudorFox a întrebat:

Cum sa ii schimbi parerea despre psd cuiva care tine cu el?

50 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

I spui ca daca pnl castiga o sa-i faca drumuri sa aiba unde sa faca maratoane

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o schimbi. Actualul electorat PSD e impartit in 2.

1 parte care are avantaje directe (infractori carora le convin modificarile codului penal, primari si membri de partid cu un scaun caldut si care primesc bani usor de sifonat, diversi beneficiari de bani si posturi de la buget)/

2 partea de electorat needucata si saraca care oricum nu intelege niste elemente de economie si justitie asa ca argumentele sunt inexistente pentru ei.

| mihai69 a răspuns:

Lasă-l că și-o schimbă singur. Cel mai bine e totuși să-l convingi SĂ MEARGĂ la vot! Culmea e că s-ar putea să fie în defavoarea PSD o prezență mai mare!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Il iei din aproape in aproape. Cel mai probabil are macar un copil/frate/nepot plecat in strainatate. Si incepi pe tema asta. De ce a plecat ala? Ca aici sunt salariile mici. De ce sunt salariile mici aici? Cum de astia de prin pesede au averi de milioane de dolari din salarii de bugetari? Aici cel mai probabil o sa sara la git cu casele lui Iohannis. Ii poti zice de la inceput sa nu discutati despre absolut nimic altceva decat cei din pesede. Si poti sa ii arati frumos si documentarul Recorder de pe YouTube apropos de cum "fac" astia drumurile la tara.

| anonimg a răspuns:

"Pe nebun chiar daca l-ai pisa cu pisalogul in piua, in mijlocul grauntelor, nebunia tot n-ar iesi din el." - (Proverbe.27:22)

| Frank51 a răspuns:

Mai bine ii spui sa nu mearga la vot... e mai simplu.

| SG1995 a răspuns:

Du-te în pml la psihiatru ești pericol public.

| Plato a răspuns:

Arata-i fapte, cifre. Dar nu mizeriile propagandiste, ci spune-i sa se uite la oamenii de buna credinta care informeaza pe bune poporul: Malin Bot, Oreste Teodorescu, Marian Ceausescu, Cristian Dide etc.

Daca nu-si schimba parerea, spune-i sa puna stampila si pe PSD si pe ALDE, ca sa fie alianta mai puternica.
Sau de 3 ori pe PSD, ca sa fie siguri, pentru fiecare trandafir.

USR+plus / PNL / candidat independent si de doua ori DA la referendum!
Orice dar nu ciuma rosie: PSD, ALDE, PRU, Pro Romania, UDMR.
Dragnea e #nimic in fata #rezist.winking

| StrongHeart a răspuns:

Nu o faci, nu ai de ce. Evita discutiile despre politica si religie cu persoane care nu sunt deschise la minte.

| flixbuster a răspuns:

Cum schimbi parerea cuiva care crede in Dumnezeu? E cam tot aia.

Nici macar nu are sens sa incerci. Electoratul PSD este in mare parte cam acelasi de niste zeci de ani - sunt hardcore si nu prea ai ce sta de vorba. Voturile acestui electorat (disciplinat) conteaza mult cand restul populatiei nu se prezinta la vot.

Daca PSD are sa zicem 3 milioane alegatori si vin la vot in total 5 milioane atunci PSD castiga cu 60%. Daca in schimb ies la vot 10 milioane atunci PSD va face 30% cu cele 3 milioane de alegatori ai sai.

Decat sa incerci sa schimbi parerea unui votant PSD (pana la urma fiecare voteaza cum ii dicteaza constiinta si interesul), mai bine incerci sa scoti din nepasare niste ne-votanti. Astfel votul votantului PSD va conta (din ce in ce) mai putin - cu cat reusesti sa faci mai multi ne-votanti sa voteze (bine, si din astia sa zicem ca unii ar putea vota PSD daca ies din hibernarea electorala).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Prețuri cu cel puțin 40% mai mari''
wtf rolling on the floor)))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și s-au făcut vreo 80km în ultimii 2 ani - nu e nici grozav, nici prost, dar nu s-au oprit investițiile ca să fie mărite pensii rolling on the floor

da, sigur trăiesc pe altă lume...nu-s pe lumea aia unde e 9 lei o pâine. în lumea mea,. euro e totuși 4, 76 nu 8 lei...deci sigur puterea de cumpărare nu mi-a scăzut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@dumitrescu
eu atât vreau să aud, fără link-uri: cum la o creștere a inflației cu 2 puncte procentuale față de aceeași perioadă din 2016 tu îmi spui mie că au crescut prețuri cu 40% din cauza inflației?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești puțin mai mult să nu zic foarte mult pe lângă subiectlaughing
adică pari un soi de legionar, sigur nu ești cu usr?

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu poti,Poti doar incerca prin expunerea de DOVEZI care sustin ADEVARUL SI NATIONALISMUL (cel adevarat,nu mizeria SIMULATA de jegosii din psd).

De aia,pana ce partidele astea nu o sa fie COMPLET SI EXPRES INTERZISE SA MAI EXISTE nu doar sa participe la alegeri tara nu o sa-si revina.

Pai cand vezi imbecili care se uita la un om cum e batut de gorilele lui dragnea pentru ca a spus NIMIC (cand dragnea a intrebat retoric "ce a facut psd-ul"),cand vezi RATATI care recunosc ca AU MERS PT BANI,cand vezi RETARDATI care pun placa cu localitatea de origine si psd pe jos,se pun in genunchi,o pupa si-si fac cruce (blasfemie grava),cum s-a schimbi parerea?

Poti expune adevarul insotit de dovezi,dar ma indoiesc ca o sa o schimbi pentru ca psd-istii (la fel ca sustinatorii pnl, udmr, alde, unpr, pmp, psdi, usr si plus fiind dintre CEI MAI FANATICI COMUNISTI, TRADATORI SI ANTI-DACI/ROMÂNI) sunt impartiti in 2 categorii :
1 : Cei platiti si CRETINI
2 : Cei IMBECILI,RETARDATI si FARA MINTE deci imposibil sa gandeasca,iar daca mai adaugi si scursuriile lumii, tiganii, iese un partid de IMBECILI cu mai putine clase decat trenul care nu stie decat sa repete "justitie, justitie" fara sa stie ce inseamna si "noi va aducem bani, noi va marim pensile, ei vi le tau" cui ii pasa daca e adevarat sau nu si ca ei devalorizeaza leul prin distrugerea firmelor si economia din mainle Romanilor de 2-3 ori mai mult si repede decat CICA "maresc" pensiile.

Sfatul meu e UITA-TE SI LA RESTUL PARTIDELOR CARE SUNT LA FEL DE MIZERE SI CHIAR MAI FANATICE, nu doar psd.

In plus, probleme noastre ca Stat National, Natiune, Indentitate si Puritate Nationala sunt mult mai mari.
Astia tot vorbestc de autstrazi zici ca ar fi cele mai importante intr-o tara si semnul suprem de dezvoltare.

Nici nu se poate sa fie mai departe de adevar.Sunt cele mai mizerabile,care doar distrug natura,paduriile,terenurile agricole s-a.m.d.

In plus,acum cand noi trebuie SA IESIM CAT MAI REPEDE din acest EURSS (zis ue) pentru ca suntem AMENINTATI CU ABSORBTIA SI STEREGEREA DE PE HARTA CA NATIUNE, STAT NATIONAL, IDENTIATE SI PURITATE NATIONALA si suntem amenintati cu COLONIZAREA, CORCIREA DI GENOCIDAREA Natiunii Dace, eu zic sa lasati naibii autostraziile, spitalele si alte e a caror lipsa sau prezenta e muuuuuuult mai putin grava decat o fac sa para leprele astea comuniste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

@Nervermore: Here you go, vierme bugetar sau ce mama draq faci - https://adevarul.ro/......index.html - ia si compara cifrele din articol cu cele din 2019!
P.S. Eu incasez euro, deci ar trebui sa ma doara in dos de ce se intampla in jur, doar ca nu sunt chiar asa de porc ca cei ca tine care au impresia ca daca lor le-a pompat careva salariul din foamea altora, atunci toata lumea o duce mai bine.

| denismaria92 a răspuns:

Ii furi buletinul ca sa nu voteze laughing)

| IAR a răspuns:

Nu prea ai cum sa-i schimbi parerea mai ales daca e un om capos.
Daca e pensionar pe el o sa-l intereseze doar ca ia marit pensia si atat.

| TudorFox explică (pentru IAR):

Ce ar mai trebui sa il intereseze in afara de asta?

| girada79 a răspuns:

Oricum nu merg la vot. Voi vota când un politician mă v-a ajuta să nu mai stau la etajul 2 și să am o locuință adaptată dizablității locomotorii ce o am.

| suntserios a răspuns (pentru girada79):

Dar daca nu mergi la vot nici sa nu mai ceri nimic de la ei. Pratic nu vei mai avea niciun drept sa ceri atat timp cat nu votezi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru girada79):

Nu vota. Lasa sa aleaga altii pe unul care te va ajuta cum ii ajutau nazistii pe cei cu dizabilitati.

| girada79 a răspuns (pentru suntserios):

Ok. Și ce votez? Eu eram cu PSD, dar văd că toți îl acuză.

| suntserios a răspuns (pentru girada79):

Asta e alegerea ta cu cine votezi... eu doar o intrebare am, daca erai cu PSD ce au facut ei bine pentru tine? ca poate nu il acuza toti degeaba

| girada79 a răspuns (pentru suntserios):

Au mai mărit venitul nostru și pensia părințiilor.

| suntserios a răspuns (pentru girada79):

Si despre inflatie ce stii?

| girada79 a răspuns (pentru suntserios):

E ful Alți nu o ridicau fără să mărească venitul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

I-a scăzut cuiva salariul real, chiar dacă i-a crescut nominalul, până la urmă?
că o tot aud pe asta cu inflația de zici că suntem în Venezuela...

| suntserios a răspuns (pentru girada79):

Poate ca da, insa aia mai aveau si de unde plati salariile si pensiile marite, nu din datorii externe extrem de costisitoare.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In realitate stii bine ca inflatia face ca in final sa poti face mai putine cu banii pe care ii ai... si cum suntem campioni la inflatie in UE e destul de clar ca singurul lucrul pe care l au facut majorarile de pensii e sa te tina cam la acelasi nivel de cumparare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru girada79):

De ce erai cu pesede? Astia mereu s-au pi&at cu bolta pe persoanele cu handicap. In guvernarea asta mai mult ca niciodata. In principiu ai de ales fie vreun independent, fie USR+. Si PNL ar fi o optiune datorita simplului fapt ca sunt - fara merit - cotati cu sanse mari. SUB NICI O FORMA nu e de votat alde, udmr, psd, si alte cozi de topor de-astea. In principal ai de ales intre pnl si usr+. Poti da cu banul daca nu te conving nici unii si nici ceilalti.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru girada79):

Uite, subiect de gindire. Doua tipuri de abordare a maririi venitului:

1. Maresc salariile bugetarilor si ma imprumut. Inflatie. Pe termen lung, presiune sporita asupra mediului privat, unde multe companii isi vor baga picioarele si vor pleca. Se accentueaza inflatia si scad incasarile la buget. Noi imprumuturi.
2. Scad darile pentru angajator cu conditia sa pastreze nivelul brutului sau chiar sa il creasca. Gen daca pe mine ma costa 2500 RON sa dau unui angajat 1500 in mina (asa e in momentul asta), imi voi permite sa ii dau 1900 in mina si ma va costa tot atit. In concluzie, nu trebuie sa ma imprumut. Scad astfel incasarile la buget din costurile aferente muncii, insa angajatii vor avea mai multi bani de cheltuit, care bani vor genera venituri din TVA si din cresterea cererii de bunuri/servicii, ceea ce va crea automat locuri noi de munca. Abia apoi voi creste si salariile bugetarilor, fiindca AM DE UNDE. Inflatie care tinde spre zero, creste puterea de cumparare.

Pe care solutie a mers pesedeul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Păi și eu am întrebat: salariul real i-a scăzut cuiva? sau a rămas cineva măcar cu același?
o mare parte din creșterile de prețuri nu-s inflaționiste, realizezi, nu? că totuși e mare inflatia comparativ cu restul UE, dar e 4%...nu 200%.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

și uite ceva ce cred că realizezi și tu: lipsa autostrăzilor contribuie mai mult la creșterea prețurilor decât 'creșterea neacoperită a salariilor'. că la productivitatea muncii stăm bine.

| girada79 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu asistat că vreau, sunt asistat că nu pot munci. Și nu trebuie să am un venit decent?

| girada79 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Este un forum european al dizabilității, unde toți candidații au fost invitați să semneze un angajament că fac ceva pentru noi. Din partea României a semnat doar Renate Weber ALDE. Dacă merg la vot, ea primește votul meu.

| aXy99 a răspuns (pentru girada79):

Daca tu chiar crezi ca va face ceva pentru tine, esti tare naiv.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru girada79):

Angajamente tot semneaza toti. Nu uita de partea carei aliante se afla alde. Nu am zis ca esti asistat benevol, daca cumva s-a inteles asta. De ASISTATI are grija pesedeul. De cei care tine cu dizabilitati fizice, din parti.
@Nervermore: Gogule, sunt MILIOANE care o duc MULT MAI PROST ca in 2016. Daca ai primit 200 RON in plus la salariu, dar preturile sunt cu cel putin 40% mai mari ca acum 3 ani, salariul REAL e mai mare dupa tine, nu? Si autostrazile cine nu le face? Cine a oprit majoritatea investitiilor, inclusiv a celor vitale care tin de mentinerea infrastructurii, ca sa mareasca salarii si pensii? Tu pe ce lume traiesti?

| girada79 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce știu de pe pat?

| girada79 a răspuns (pentru aXy99):

Nu te contrazic. Așa că nu merg deloc la vot.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru girada79):

Ai net, te poti documenta despre ce si cum. Legat de "nu merg deloc" vezi pentru ce se face referendumul ala. Daca nu se valideaza, pesedeii pot miine sa dea oug de amnistie generala. Sa goleasca inchisorile, pentru ca de ce nu? Si dupa aia o sa vine unul de-ala peste tine sa iti crape capul ca sa iti fure eu-stiu-ce. E asa de simplu. Votul e cam SINGURA MODALITATE prin care te poti face auzit in momentul asta. Daca nu la parlamentare, cit la referendum.

| Iulianmary a răspuns:

Depinde de caz, de obicei e greu sa le schimbi parerea, incearca cu argumemte destul de puternice gen : VOI EXPLICA CELE DOUA INTREBARI DE LA REFERENDUM SI VOI MOTIVA DE CE VOI RASPUNDE CU "DA"

CE ESTE - REFERENDUMUL-?
Cand presedintele vede ca in tara sunt semnale ale nemultumirii unei parti din popor, alege ca sa ii intrebe pe toti romanii ce parere au.
Deci, la acest referendum, presedintele ne intreaba urmatoarele :

1. Sunteți de acord cu interzicerea amnistiei și grațierii pentru fapte de corupție?

Ce vrea sa spuna intrebarea asta?
Foarte simplu. Atunci cand niste oameni sunt condamnati, ei primesc o pedeapsa. Chiar daca sunt in puscarie, prin avocat pot sa ceara sa iasa mai repede, dar, guvernul ca sa nu se stie ce indivizi au de gand sa scape din puscarie, poate sa dea o lege de "amnistie si gratiere" - (adica de iertare si scurtare a pedepsei ).
Si evident ca DA, eu chiar vreau ca asta sa nu se intample!

2. Sunteți de acord cu interzicerea ordonanțelor de urgență ale Guvernului în domeniul infracțiunilor, corelat cu extinderea dreptului de a ataca ordonanțele de urgență direct la Curtea Constituțională?

Ce vrea sa spuna intrebarea asta?
Pai zice asa : Guvernul ( ca nu presedintele face legile, nu el majoreaza taxele si in nici un caz nu el mareste preturile ), deci numai si numai guvernul este cel care are putere ca sa dea ordonante de urgenta ( care sunt un fel de legi aparute peste noapte, adica extrem de repede).
Sa zicem ca guvernul actual - care este alcatuit din psd, alde si udmr - se hotaraste sa dea repede o ordonanta de urgenta prin care sa spuna ca in 24 de ore ies din puscarie toti cei inchisi cu 4 ani in urma!
Ei bine, ca sa poata fi verificata corectitudinea la ordonanta asta, numai si numai presedintele tarii poate sa ceara ca ordonanta sa fie trimisa la Curtea Constitutionala care va spune daca ceea ce vrea guvernul este corect.
Mi se pare foarte corect, ca nu orice idee ce trece prin capul unui politician din guvern, sa se si aplice hodoronc-tronc!
Ca sa stim sigur ca prin ce vor politicienii nu ne este afectata viata, presedintele chiar trebuie sa o trimita sa fie controlata si de Curtea Constitutionala! Caci, in Constitutie, sunt legile de baza ale tarii. Legi prin care ni se garanteaza libertatea si dreptul la o viata demna in tara asta!
Asa ca DA, sunt de acord!
Guvernul trebuie sa se preocupe de felul in care traim noi, cei liberi, nu puscariasii! Pentru puscariasi sa lupte in continuare avocatii, instantele...are cine.

Asa ca nu stiu voi ce veti vota, dar eu voi pune DA pe ambele buletine de vot!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iulianmary):

Dacă tot ai înțeles așa bine despre ce e referendumul, ne explici și cum va fi pus în aplicare?(să nu mai zic că întrebarea 2 n-ai citat-o corect)

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu e nevoie sa se puna in aplicare ceva anume. Doua din cele 3 intrebari vor avea efecte directe. Si anume nu se vor putea da adminisii, gratieri si OU de catre guvern. Referendumul si consultativ are putere constitutionala.

Doar treaba cu contestarea extinsa la CCR necesita modificarea constitutiei, dar asta nu inseamna ca referendumul nu poate fi pus in practica

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Contestarea extinsă e singura care NU necesită modificarea constituției.hee hee)
Referendumul consultativ are putere constituțională dacă ordonanța aia împotriva referendumului ajunge la CCR...laughing

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista niste precedente la CCR care zic clar ca vointa poporului e suverana... ba mai mult scrie si in contitutie asta. Deci e clar ca orice lege care va da amnistii si orice OU pe temele de justitie devina automat neconstitutionale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

A, și apropo, dacă mâine ar veni o modificare neconstituțională a codului penal spre exemplu care mai apoi ar fi constatată de CCR- ca urmare a unei sesizări a avocatului poporului spre ex. - decizia ccr nu produce efecte retroactive.
Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da, sunt de acord.
dar cine le declară neconstituționale?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e alta discutie... tu ai intrebat cum se aplica, si eu ti am zis cum se aplica.

Referendumul intr-adevar nu INTERZIC legile de amnistie si gratiere si nu INTERZIC darea de OU, insa acestea nu vor fi constitutionale.

Cine le declara neconstitutionale? pai CCR cine altcineva.
Intrebarea era poate cine le contesta la CCR. Ca in cazul OU tot avocatul poporului ramane singurul care poate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Păi nu vor fi constituționale, dar să zicem că avocatul poporului merge a doua zi la ccr și contestă, din momentul în care sunt declarate neconstituționale decizia de neconstituționalitate e valabilă doar pentru viitor, că așa e constituția, deci dracu știe ce s-ar întâmpla cu tot cu efectele juridice. rolling on the floor

dar cred că e posibil să fie invalidat de ccr, asta dacă o să aibă cvorum...thinking