| OnlyDga a întrebat:

Cum sa incep. Fix de ziua mea cand am facut 18, in urmatoare seara am ramas la un coleg in oras ca sa sarbatorim, am baut putin, etc. Fix in seara aia acum 2 luni cineva a intrat la respectivul prieten in camera, el sta in gazda si i-a furat aparatul foto, laptopul si niste chestii marunte, cum ar fi mi-a luat ghiozdanul meu in care aveam buletinul si si-a pus toate chestiile enumerate mai sus si a plecat. Foarte tare, nu? Fix a doua zi cand ne-am trezit am realizat asta. Am mers la politie si noi am zis ca nu vrem sa fie nimic penal, pentru ca ne temem si ca nu suntem pregatiti de asa ceva, insa comisarul ne-a spus ca trebuie sa ne audieze pentru ca respectivul tip a mai furat niste chestii marunte mai de mult si nu vor sa-l ierte. Ok, am facut tot ce am zis el, procedura tot, inca un prieten de al nostru, care a fost martor, l-a audiat si pe el. Ideea e ca noi am primit bunurile foarte repede pentru ca ne-am dat seama cine a fost si l-au gasit repede. Noi speram sa se termine doar asa si m-am bucurat in special pentru prietenul meu ca aparatul si laptopul costau ceva. Problema e ca acum am primit o foaie de la judecatorie precum ca dosarul e in proces si ca apararea e obligatorie si ca am nevoie de avocat. Ce ma fac? Mi-e frica sa nu ajung la altele. Acolo scrie ca pot forma cerere sau exceptie cu privire la legalitatea administrarii probelor si a efectuarii actelor de catre organele de urmarire penala in termen de 20 de zile si nu stiu ce inseamna asta. Plus imi mentioneaza ca dosarul se afla in camera preliminara, am dreptul sa fiu asistat de avocat si ca apararea e obligatorie si ca daca nu ma prezint la termenul fixat cu avocat, mi se va acorda din oficiu. Eu aproape ca habar nu am ce scrie acolo. Le-am spus parintilor si sunt putin dezamagiti si ei, se tem sa nu ajung la alte chestii. Eu nu voiam sa se ajunga la asta. Atat imi mai trebuia, la cate am pe cap. Acum ce fac?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne ca, fiind unul dintre pagubiti, te-ai constituit parte civila si de aceea ai fost citat sa te prezinti si la camera preliminara. Judecatorul de la aceasta camera verifica doar daca urmarirea penala a fost corect facuta, exista probe si daca acestea sunt legale. Daca totul este in regula dosarul va fi trimis la instanta de judecata si va urma procesul penal.
Fiind pagubit, si daca nu mai vrei sa te constitui parte civila, nu
este obligatoriu sa mergi cu avocat, doar daca esti minor trebuie sa fii insotit de un parinte.
Daca vei fi intrebat spui ca nu te constitui parte civila si judecatorul va consemna aceasta. Oricum poti fi citat si ca martor, daca nu te constitui parte civila.
N-are rost sa-ti faci probleme, nu este vorba de altceva.

| romeo78 a răspuns:

Căutați un avocat. Nu aveți bani, luați unul din oficiu. Tot ce scrie acolo, sunt chestii juridice, care sunt de competența unui avocat. Individul fiind recidivist se va încerca să fie condamnat la închisoare cu executare. Succes!