| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara TPU. Acum aproximativ un an de zile mi s-a furat un telefon mobil, lângă mine fiind prietenii care au văzut totul. Am fost la secția de poliție am dat toți declarație, l-am găsit pe cel ce mi-a sustras telefonul mobil și l-am identificat iar acum aproximativ o săptămână am primit o citație cum că am fost chemat la judecătorie, este la stadiul fond. Am niște întrebări. Eu sunt minor, la judecătorie o să vorbesc eu sau avocatul meu? De ce am primit doar eu citație iar martorii nu au primit? ( procesul este zilele următoare ). Cu ce trebuie să mă prezint la judecătorie căci în citație scrie doar că am fost chemat în instanță, camera de consiliu în calitate de parte vătămată în data de x ora y. Îmi puteți da mai multe detalii de exemplu o să vin cu tatăl meu la data de x ora y cu 30 minute înainte de ora scrisă, ce trebuie să vorbesc? Cum trebuie să mă adresez? Ce înseamnă camera de consiliu și cât durează? Mulțumesc mult, întreb aici deoarece nu am fost informat de absolut nimic doar de o citație primită după mult timp în care scrie doar să mă prezint

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai avocat atunci acela o sa vorbeasca pentru tine. Doar daca judecatorul iti pune vreo intrebare directa atunci va trebui sa raspunzi tu.
Camera de consiliu inseamna ca o sa fie prezenti doar judecatorul, grefierul, tu, hotul si avocatii vostri. Cred ca hotul a recunoscut fapta si a incheiat un acord de recunoastere a vinovatiei.
In acest caz o sa dureze putin, cca 10-15 minute.
Nu trebuie sa fii prezent cu mult timp inainte de ora inscrisa pe citatie, este destul daca te prezinti cu cateva minute inainte.

| laur_6869 a răspuns:

Și mai am o întrebare dacă nu vă supărați doamna Ioana. Aceasta a fost o tâlhărie, iar telefonul mobil nu a fost găsit căci probabil a fost vândut. Se poate să îmi recuperez bunul furat? El este un om al străzii ca să zic așa, a recidivat căci mai furase ceva în trecut. El este acum în arest preventiv sau este liber? Căci el nu are casă și nu cred ca ar putea primii citația dată de poliție. Nu cred ca a recunoscut fapta căci a negat tot.

| addyC a răspuns (pentru laur_6869):

Daca va fi gasit vinovat probabil va fi obligat prin sentinta sa plateaca prejudiciul cauzat, dar daca nu cumva achita de bunavoie, si nu are servici sau bunuri pe numele lui, nu stiu daca ai sanse sa recuperezi ceva.