| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa inteleg asta : In conformitate cu art... privind Codul de procedura penala, va instiintam ca in data x am procedat la afisarea prezentei, nefiind indeplinite conditiile de inmanare a plicului cu acte de procedura aferente dosarului x aflat pe rolul instantei Judecatoriei...
Va comunicam ca sunteti in |drept| sa va prezentati dupa de la afisarea prezentei, dar nu mai mult de 7 zile, pentru inmanarea actelor cu procedura la sediul instantei jucacatoria... De asemenea mentionam ca in cazul in care fara motive temeinice, nu va prezentati pentru comunicarea actelor in termenul de 7 zile lucratoare, actele se vor considera comunicate la implinirea acestui termen.

Deci: Daca nu ma prezint sa iau actele nu are nimic, corect? Oricum nu am nici o treaba/vorba de spus in legatura cu procesul respectiv.
Ci poate din cate am inteles, din ocazii anterioare: obligatia de a ma prezenta la data cand se va tine procesul la judecata, fiind printre "urmasii" partii vatamate.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa intelegi exact ce scrie, este foarte clar: agentul procedural sau postasul nu te-a gasit la domiciliu si n-a gasit nici pe altcineva din familie si va trebui sa mergi la judecatoria respectiva pentru primirea actelor. Daca nu mergi in termenul aratat se va considera ca le-ai primit.
Daca nu esti interesat de proces nu este obligatoriu sa te prezinti.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles ca este obligatoriu, dar poate tu stii mai bine: Bunica a fost ucisa, si in procesul de condamnare a vinovatului trebuiau sa mearga cei 2 copii ai ei. Insa intre timp a decedat si tata, asa ca este o lege succesoriala care spune ca acum trebuie sa ma prezint eu in loc la tata...
dar tot procesul dureaza de mai bine de jumatate de an.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi bine sa te prezinti si sa te constitui parte civila, poti beneficia de o suma stabilita ca daune materiale si morale, dar nu este obligatoriu daca nu vrei.