| Qasim a întrebat:

Exista o anume lege care sa iti permita libera practicare a religiei la locul de munca? De exemplu in cazul musulmanilor, ar avea nevoie de 10-15 minute de 5 ori pe zi pentru implinirea celor 5 rugaciuni, daca acestea ar avea loc in timpul programului de lucru, se pot asigura aceste minute libere de catre angajator, conform legii? Alt exemplu ar fi in zilele de Vineri cand un musulman are nevoie de 2-3 ore libere in care sa participe la rugaciunea in congregatie in moschee. Sunt aceste lucruri drepturi legale ale cetatenilor, sau nu intra sub incidenta legii nici unul dintre exemplele prezentate?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu exista nici o lege in acest sens. Te duci la munca sa muncesti si nu sa te rogi.

| Qasim explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles. Deci dreptul de a iti practica religia indiferent de circumstanta este doar asa... verbala, sau doar pe hartie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Qasim):

Nu este adevarat, poti sa-ti practici religia, dar numai in timpul liber sau sarbatorile legale. Nu-ti aunge aceasta?

| Qasim explică (pentru Ioandelasal):

Sarbatorile legale care? Sarbatorile din religia mea, sunt considerate sarbatori legale in Romania?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Qasim):

Ma refer la toate sarbatorile prevazute ca legale in Codul muncii. De asemenea ai tot timpul cat nu esti la munca, inclusiv sambata si duminica.