| anonim_4396 a întrebat:

Cum se obtin drepturile de autor? ©
Azi, de exemplu, am creat o coloana sonora cu ajutorul unui soft si un midi controller personal, voi putea uploada în siguranta pe Youtube muzica mea digitala fara ca cineva ori terta sa îmi afecteze continutul?

Edit: Aceasta este si coloana despre care vorbeam: https://www.youtube.com/watch?v=Eb9vGt7NjX0
Este primul meu mix, drept pentru care nu voi cere drepturi de autor azi la el, dar pe viitor voi cere cateva (poate).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te adresezi la ORDA (Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor), conform L.8/1996, cu md. si compl. ulterioare.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ma voi adresa acestui Îndrumar/ORDA dupa ce voi îmbina utilul cu plăcutul, talentul cu munca.
Deocamdata ce fac nu simt ca mi-ar placea sa fac pe viitor.
Si cum placerea mea e mai importanta decat banul, voi alege prima varianta în schimbul celei de-a doua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te înscrii în Uniunea Compozitorilor și te îndrumă ei.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Se pare ca sunt mai multe uniuni.
Ma voi interesa atunci cand va fi cazul.
Multumesc si Un An Nou Fericit!