| RamcolL a întrebat:

Cum sta treaba cu semnaturile?

De ce exista obisnuinta asta de a semna acte? O semnatura e departe de a legitima consensul sau identitatea, si se poate falsifica usor.

Cum poti demonstra ca cineva a semnat un act in locul tau?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Treaba sta foarte bine si foarte simplu. Nici un act, fie oficial, fie privat, nu este valabil fara semnaturi, asa prevede legea.
Spre deosebire de parerea ta eu sunt de parere ca semnaturile sunt obligatorii si se presupune ca exprima intelegerea la care a ajuns partile, chiar daca pot fi falsificate. Pentru a dovedi ca sunt reale sau false, atunci cand cineva nu-si recunoate semnatura pe un act, exista expertiza grafologica, de regula cu rezultate foarte bune.

| RamcolL explică (pentru Ioandelasal):

Si daca acel cineva face o semnatura cu totul diferita de cea obisnuita?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RamcolL):

Si atunci, de obicei fiecare are un mod diferit de a face literele - inceput, continuare, sfarsit, modul de legare cu celelalte litere, diacriticele, etc si un grafolog la acestea se uita.

| RamcolL explică (pentru Ioandelasal):

Tot inutil mi se pare.Pot face pur si simplu orice figura sau orice forme in loc de semnatura.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RamcolL):

Este problema si parerea ta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin expertiză grafologică.
Vezi mai multe detalii în tratat de criminalistică.
Pa, pa.

| RamcolL explică (pentru Legiuitoarea):

Imi pare nefolositor. Vrei sa spui ca...chiar se utilizeaza grafologia ca prim pas atunci cand cineva neaga faptul ca a semnat un document?

Cunosc persoane care semneaza de fiecare data diferit.

| trolololo a răspuns (pentru RamcolL):

Nu este importanta semnătura, cu modul în care o faci.

| raluk27 a răspuns:

Mi se pare ca in spatele acestei intrebari exista o nemultumire. Mai concret, care e problema ta?
De regula semnatura este o confirmare a faptului ca esti de acord cu ceea ce se mentioneaza in actul respectiv. Dar in actele mai importante, se trece numele intreg+ sembatura+ (uneori) mentiunea ca ai citit/ esti de acord/ ai primit etc. Practic scrii mai mult decat o mazgalitura. Si atunci e imposibil sa nu se depisteze la o analiza grafologica daca ai semnat tu sau altcineva

| RamcolL explică (pentru raluk27):

Cum dumnezeului sa fie imposibil sa nu se depisteze cand, spre exemplu, pot exista persoane care semneaza de fiecare data diferit? Sau daca o persoana copiaza semnatura foarte bine?

| raluk27 a răspuns (pentru RamcolL):

Eu nu cred asta. La un moment dat exista un mod caracteristic fiecaruia de a face o litera. Va exista o codita, un semn mai ciudat pe care il faci involuntar si care te da de gol. De obicei in cazul semnaturilor imitate, se observa un oarecare tremurat al mainii, semnatura nu este naturala. Dar asta o analizeaza expertul, ca de asta e expert.

| mary4048 a răspuns:

Prin expertiza grafologica.