Întrebare recomandată | Gelu_Croitoru_1978 a întrebat:

Cum trebuie sa procedez pentru schimbarea buletinului expirat al sotiei care este plecata in Spania si ce acte sunt necesare pentru. acest lucru?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sotia va trebui sa-ti trimita o procura speciala pentru preschimbarea cartii de identitate (nu buletin). Procura speciala o poate obtine la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Spania, conform OUG 97/2005, republicata in 2011, citez:
"(6)În situaţia cetãţenilor români care au domiciliul în România şi se aflã temporar în strãinãtate, eliberarea cãrţii de identitate se poate face prin intermediul altei persoane, pe bazã de procurã specialã, autentificatã la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României din ţara respectivã."
De asemenea, conform HG 1375/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare unitara a dispozitiilor legale privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani, citez:
"ART.45.(1) În situaţia în care solicitantul actului de identitate se aflã temporar în strãinãtate, depunerea cererii sau, dupã caz, înmânarea actului de identitate se poate face şi pe bazã de procurã specialã obţinutã de la misiunile diplomatice ori oficiile consulare ale României din statul respectiv.
(2) Procura trebuie sã aibã aplicatã fotografia solicitantului şi sã fie certificatã cu timbrul sec al misiunii diplomatice sau oficiului consular respectiv; la procurã se ataşeazã o fotografie identicã cu cea care a fost aplicatã pe aceasta.
(3) În cuprinsul procurii speciale trebuie sã se regãseascã, în mod obligatoriu, scopul pentru care aceasta a fost eliberatã, respectiv depunerea Cererii pentru eliberarea actului de identitate şi/sau ridicarea actului de identitate.
(4) Pentru situaţiile prevãzute la alin. (1) preluarea imaginii necesare în procesul de producere şi eliberare a cãrţii de identitate se realizeazã prin scanarea fotografiei ataşate la procura specialã.
(5) Depunerea cererii şi a documentelor necesare pentru eliberarea primului act de identitate nu se poate realiza în baza unei procuri speciale."

| alessia5158 a răspuns:

Site-ul este al Ambasadei romaniei in Regatul Spaniei ->servicii consulare -> cartea de identitate :http://madrid.mae.ro/node/477

| MitroKta a răspuns:

Ma tem ca este necesar sa vina dansa personal in tara. Eu am avut rude care au patit acelasi lucru. Este nevoie sa i se faca poza si au nevoie si de semnatura. Cel mai bine intrebati la politie- spclep. De fapt acolo au si lista pubicata cu actele necesare.
Aveti si aici ceva:
http://www.e-ep.ro/ci.html#expirare

| iojybd a răspuns:

Se poate schimba acolo nu ai cum sa schimbi tu buletinu pentru ca ea trebuie fotografiata

| Gelu_Croitoru_1978 explică (pentru iojybd):

E la lucru acesta nu m-am gandit. Multumesc mult!

| KyufyxD a răspuns:

Am 14 ani dar nu stiu cum ar trebui sa faci...

| acviluta a răspuns:

Stiu,trebuie sa ai doar buletinul si te duci unde l-a facut.

| Ionel_Baros_1959 a răspuns:

Cum pot preschimba cartea de identitate expirata a fiului meu plecat in S U A si ce documente i-mi sint necesare, pentru al preschimba la urgenta?