| AFR81 a întrebat:

Cunosc o persoana care a mers sa se imprumute de la un camatar, dand contractul de la casa gaj. Camatarul si-a facut treaba, au mers amandoi la notar, iar apoi a inapoiat contractul de la casa si a imprumutat banii. Intrebarile mele: Ce au putut ei sa faca la notar cu acel contract? Afecteaza cu ceva "vizita" lor acolo in vederea posibilei vanzari a apartamentului? Daca da, cum? Persoana respectiva poate face plangere la politie impotriva acelui camatar, in caz ca acesta ii pune "bete in roate" in momentul in care doreste sa vanda aparamentul? Se poate rezolva chestia asta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au fost la notar pentru ipoteca pe casa, ipoteca reprezinta o garantie pentru imprumut.
Sigur ca afecteaza, proprietarul nu are voie sa vanda casa fara acordul creditorului ipotecar.
Pentru ce sa faca plangere la politie? A ipotecat casa de bunavoie, nimeni nu l-a silit. Daca nu restituie imprumutul poate pierde casa sau o parte din valoarea acesteia, in functie de imprumut si dobanzi.
Se poate rezolva restituind imprumutul si dobanda si atunci ipoteca va fi radiata.

| AFR81 explică (pentru Ioandelasal):

Inteleg. Daca o persoana din familie merge la notar, poate vedea acest contract?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AFR81):

Cel care a garantat are contractul. Daca demonstreaza un interes si o persoana din familie poate obtine o copie a contractului.

3 răspunsuri:
| Cyclades a răspuns:

A facut un contract de imperumut si a girat cu casa. De aceea a avut nevoie de notar si de contractul casei. Trebuie sa-si plateasca datoria pentru ca altfel persoana respectiva va cere executarea silita si ramane fara casa. Ce sa faca politia daca actele sunt autentificate? Au facut-o legal.