| Ukaya a întrebat:

Daca acum 2 saptamani am cumparat o masina printr-un act de mana si a ramas sa vina sa completam formularul si acum nu mai raspunde pot sa ii cer banii inapoi?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti solicita sa-ti restituie suma platita si tu sa restitui masina.
Daca nu o face de bunavoie poti sa-l dai in judecata, pe cale civila.

| Violleta2022 a răspuns:

Greseala fatala. Asa ceva nu se face niciodata ca nu ai garantia ca masina aia nu-i furata, sau nu apartine altcuiva si ti-o poate confisca Politia.
Ma rog, daca refuza sa-ti dea banii inapoi, nu-ti ramane decat sa-l dai in judecata.

| Frank51 a răspuns:

Sper că glumești.

| Dismally a răspuns:

Nu, actul de mana este nul, poti ramane si fara bani si fara masina daca asa vrea vanzatorul.

| Ukaya explică (pentru Dismally):

Oricum nu mai vreau masina ca probabil are niste probleme cu ea. poate sa ii dau masina si sa imi dea bani?

| mi25 a răspuns (pentru Dismally):

Actul de mana este nul doar in cazul imobilelor.

| Dismally a răspuns (pentru mi25):

Serios? Bazeaza-te tu pe asta cand cumperi ceva si vei vedea ce se poate intampla happy

| mi25 a răspuns (pentru Dismally):

Da, eu am facut asemenea tranzactii si am ajuns si la judecata, unde am castigat. Daca vrei iti dau si hotararea judecatoreasca.

| Lukasssz a răspuns:

Da si daca nu vrea sa iti dea banii inapoi il poti da in judecata.

| Hiller1 a răspuns:

Daca nu mai raspunde cum ii vei cere banii napoi? Va fi complicat. Daca ai numele lui ai putea merge la politie.

| Ukaya explică (pentru Hiller1):

Zic la judecata