| CatalinaMA a întrebat:

Daca am buletinul expirat nu pot sa mai revin in tara? nu? trebuie sa umblu pe la ambasada si nenorociri din astea parca...

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poți reveni și fără. Dar va trebui să aștepți până ți se stabilește/ confirmă identitatea. E mai bine să ceri un document temporar de identitate, dar nu e neapărat necesar.

| CatalinaMA explică (pentru mihai69):

Deci gen daca am si certificatul de nastere impreuna cu buletinul expirat, trec la aeroport fara probleme?

| mihai69 a răspuns (pentru CatalinaMA):

La noi, da. De unde pleci... nu știu. S-ar putea să ai probleme, de când cu controalele de securitate astea mai severe. Dacă vii cu autocarul sau mașina, n-ai nicio treabă până la vama noastră.
Repet - pentru ca să nu riști să pierzi avionu (și implicit banii pe rezervare), mergi la ambasadă sau consulat (care ți-o fi mai aproape - chiar și într-o țară vecină) și cere un document de identitate provizoriu / temporar. Nu e de joacă cu controalele pe aeroport.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu cred...un buletin expirat dovedeste totusi ca ai cetatenie romana.