| benga94 a întrebat:

Am o problema,mi-a expirat cartea de identitate(buletinul)si problema e ca ambii parinti sunt plecati din tara,iar casa e pe numele lor,si imi trebuie o procura de la unul din ei,problema e ca nu prea ma pricep la procurele astea,e de ajuns doar de la notar,cineva imi spunea ca de la ambasada dar stiu ca acolo te duci cind vrea acea persoana sa schimbe buletinul sa faca poze acolo si sa il schimbe fara sa vina in tara,in cazul meu e altceva, as dori sa stiu daca ati avut cazuri asemanatoare, sa imi spuneti cum anume ati rezolvat problema!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu de procura ai nevoie ci de o declaratie autentica de primire in spatiu si de actul de proprietate al locuintei sau extras de CF.
Parintii pot face declaratia la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din tara in care sunt (Ambasada ori Consulat).

| benga94 explică (pentru Ioandelasal):

E foarte departe ambasada, doar la un notar ar putea merge, acum depinde daca nu fac figuri astia de la noi din Romania ca ei mereu gasesc motive...

| Ioandelasal a răspuns (pentru benga94):

Daca merg la notar va trebui sa faca traducerea in limba romana si legalizarea semnaturii traducatorului.

| alessia5158 a răspuns:

Parintii( proprietarii casei) sa dea o declaratie de primire in spatiu autentificata la consulatul Romaniei din tara unde se afla dupa care, sa iti trimita declaratia prin posta. Cu declaratia primita de la parinti poti sa-ti faci o noua carte de identitate.

Pentru declaratie, parintii trebuie sa se prezinte personal la consulatul Romaniei din tara respectiva( sau la ambasada ) avand asupra lor fie o carte de identitate, fie un pasaport valabil. De asemeni, pentru redactarea declaratiei au nevoie de datele tale de identificare ( nume, prenume, cod numeric personal, adresa de domiciliu, data /locul nasterii). Declaratia de primire in spatiu este autentica daca este semnata in fata consulului.

| benga94 explică (pentru alessia5158):

Problema e ca ambasada e foarte departe, undeva la 5-6 sute de kilometri, nu le permite nici timpul, e cam complicat, doar la notar public de acolo ar putea sa faca o procura atat, dar la ambasada nu.

| RewerDivli a răspuns:

Te duci la politie cu actele de casa, te duci la politia la care apartii si iti faci buletinul, daca e proprietate personala iti iei actele la casa si iti faci ce ai tu nevoie. Funda daca te-am ajutat

| benga94 explică (pentru RewerDivli):

Am specificat ca nu e casa mea, nu ai citit bine!

| Liandra14 a răspuns:

Poate sa mearga la un notar in tara respectiva, apoi la un traducator si ti-o poate trimite printr-un curier.