| Ando1dul a întrebat:

Daca am comandat ceva dupa okazii si nu ma mai duc la posta sa-l iau imi poate face ceva? A zis ca se duce la politie pentru inselaciune

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Legal, n-ai ce să pățești.
Însă, cel care ți-a trimis pachetul îți va da rating-uri negative. În momentul în care ai rating-uri negative - nu mai cumpără nici dracu de la tine de pe okazii. De asemenea - nici nu-ți mai vinde nimeni nimic.

Eu vând și cumpăr des pe okazii - dar nici nu vreau să aud de membrii cu rating prost. Pur și simplu îi ignor complet - chiar și dacă-mi plătesc triplu produsul sau îmi fac vreo supra-reducere!

De asemenea, dacă mai faci o dată d două ori faza asta - te poți trezi cu contul de ocazii blocat și cu accesul cu totul blocat pe okazii (cel puțin temporar - până îți reinstalezi windows-ul sau găsești cookie-urile responsabile cu blocarea).

Cum ți-a zis și Lăpușneanu: Nu e un capăt de țară dacă te-ai răzgândit. Dar e politicos să-l suni pe om și să-i zici asta și să-i plătești taxele poștale.

Salut.

| mami a răspuns:

politzia nu are a face cu inselaciunile ci judecatoria
au toate datele tale de contact
civilizat ar fi din partea ta sa le explici cauza pentru care nu poti ridica acel colet si spune-le ca le platesti cheltuielile de transport dus intors
posta tine coletul la dispozitzia destinatarului 10 zile si 15 zile daca depui o cerere la posta cu conditzia sa platesti taxa de magazinaj dupa 2 zile libere de la avizare
ai amplinit 18 ani?
raspunzi tu penal
daca nu,
atunci raspund parintii tai pentru faptele tale

| Felys a răspuns:

Poti suna si sa le spui sa nu mai trimita comanda in caz ca nu au trimis-o inca sau sa vezi ce alternative iti dau ei, in nici un caz sa te faci ca ploua pentru ca nu poti stii cu ce amenda te trezesti acasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe acel site iti apar toate datele iar daca tu nu respecti partea ta de intelegere cu ajutorul politiei poate sa iti creeze probleme

Răspuns utilizator avertizat
| Lapusneanu a răspuns:

Nu e inselaciune doar ca - daca te-ai razgandit - civilizat ar fi sa-i platesti cheltuielile de transport (tur-retur). Alte lucruri care ti se pot intampla totusi: 1)sa patesti la fel daca vinzi si tu ceva pe okazii 2) daca ai facut comanda de pe calculatorul de acasa sa ti-l viruseze (In mediul on line niciodata nu stii cu adevarat cine e la celalalt capat) 3) Sa puna anunturi pe nr tau de telefon si sa te sune lumea non stop 4) daca ai dat adresa corecta sa vina el sau alta persoana acasa la tine si sa te 'sperie' de Haloween de exemplu ......si lista ramane deschisa.

| BigJon a răspuns:

Cu politia n-are ce sa-ti faca. Zi-i ca platesti taxele postale(tur-retur)(asa ar fi normal pentru ca tu te-ai razgandit) si daca vanzatorului nu-i place acesta solutie atunci sa se duca unde vrea. Maxim primesti un calificativ negativ de la el.Atat.

| blackrum a răspuns:

O sa faci puscarie! laughing)

| rakuuu a răspuns:

Te suge laughing)

| M4D4L1N a răspuns:

Nu se baga politia in asemenea cazuri. Stai linistit. Nu are ce sa-ti faca, doar sa-ti ia boii de la bicicleta laughing

| vfdvdfsvdfvdsvd a răspuns:

Lol ce sa iti faca politia laughing))