| AdiCrisan2001 a întrebat:

Daca am cumparat o masina si inca nu am apucat sa fac talonul pe numele meu, dar am talonul vechi, este vreo problema?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema o anumita perioada, conform legislatiei rutiere esti obligat sa faci inmatricularea pe tine in maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare.
Daca nu o faci in acest termen inmatricularea se suspenda si nu poti circula legal cu masina pe drumurile publice, fapta ar constitui infractiune.

| Eisenheim a răspuns:

Nu. Trebuie sa ai un contract de vânzare cumpărare,talonul care evident e pe numele vânzătorului dar sa fie scris pe el numele tau la rubrica înstrăinat către,și semnătura vânzătorului tot acolo, și cartea te identitate a mașinii, in original, și un xerox din buletinul vânzătorului, iar în maxim 30 zile să îți trimită vânzătorul celelalte patru exemplare din contractul de vânzare cumpărare stampilate de la primăria lui de la taxe și impozite, și mergi la un birou de acte apoi și îți face dosar cu tot ce mai trebuie cu care mergi la primăria ta, apoi la politie. Sa te miști foarte repede, că e mare birocrația și depășești cele 30 zile și te băga la penalități, asta se și urmărește, baaani dom'le să îți i-a baaani happy

| Raka a răspuns:

Nu este nicio problema, eu mi am cumparat masina de la o persoana si, fiind sambata era inchis la notar sa pot face contractul de vânzare cumpărare, normal, persoana de la care am cumparat masina este de negăsit, dar nu am întâmpinat probleme cu politia chiar daca talonul este vechi